GÜNDEM

ABD hava yolları, 5G’nin uçuşlara zarar verebileceği konusunda uyardı

ABD’li hava yolu şirketleri, 5G’nin binlerce uçuşu kesintiye uğratabileceği ve yıllık 1,6 milyar dolarlık gecikmeye mal olabileceği uyarısında bulundu.

Geçtiğimiz aylarda, havacılık endüstrisi ve Federal Havacılık İdaresi (FAA), 5G’nin radyo altimetreleri gibi hassas uçak elektroniği ile olası paraziti hakkında önemli endişelerini dile getirdi. Bu nedenle FAA, 5G kablosuz sinyallerinin havacılık elektroniğini etkileyebileceği düşüncesiyle Uçuşa Elverişlilik Direktifi yayınladı. FAA yönergeler gereğince, 5G sebebiyle altimetre’de (yükseklikölçer) oluşabilecek parazitlere karşı pilotların düşük irtifalarda otomatik iniş veya diğer uçuş sistemlerini kullanmaları yasaklandı.

ABD’nin en büyük hava yolu şirketi Airlines for America (A4A)’ya göre bu karar, pandemi nedeniyle uçuşların kısıtlanmadığı dönemde verilmiş olsaydı yaklaşık 345.000 yolcu uçuşu ve 5.400 kargo uçuşu ertelenecek, yönlendirilecek veya iptal edilecek ve 32 milyon yolcuyu etkileyecekti.

Airlines for America, FAA direktifinin hava yolu operasyonlarını maddi olarak zarara uğratacağını ve kargo şirketlerinin de yıllık 400 milyon dolarlık bir kayıp yaşayacağını tahmin ettiğini belirtti. A4A, seyahat gecikmelerinin ise yolculara yıllık etki maliyetinin yaklaşık 1,59 milyar dolar olduğunu söyledi. A4A ayrıca hava yolu müşterileri, ilaçlar, aşılar, organlar, kritik tedarik zinciri parçaları ve diğer birçok yüksek değerli ürün gibi zamana duyarlı bozulabilir ürünleri taşımak için havayollarına güvendiğini ve bu nedenle, 5G telekom şirketlerinin girişim sorunlarını bir an önce ele almaması durumunda ekonomiye önemli ölçüde zarar vereceğini ekledi.

FAA, 5G teknolojisinin havacılıkla güvenli bir şekilde yürütülebilmesine izin vermek için hava yolu şirketleri ve diğer kurumlarla birlikte iş birliği içinde çalışacaklarını söyledi.

Kanada da kısa bir süre önce büyük havaalanlarının pistlerine yakın yeni 5G baz kulelerinin yerleştirilmesine kısıtlamalar getirdi. Avustralya, Fransa ve diğer ülkeler de uçak müdahalesi olasılığını sınırlamak için adımlar atıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu