GÜNDEM

600 milyon doları çalıp iade eden hacker’a, çaldığı şirketten iş ve ödül teklifi

Kripto hırsızına Baş Güvenlik Danışmanı rolü ve 500 bin dolarlık ödül teklif edildi.

Bilgisayar korsanları, büyük şirketlerin dijital savunmasını belirli bir ücret karşılığında test ederek güvenlik açıklarını tespit ediyor. Buradaki temel fikir ise “güvenliğinizi sizi soyan kişiden daha iyi kim yönetebilir?”

Bir bilgisayar korsanı da geçen hafta, farklı blok zincirleri arasında kripto para birimi işlemleri yapmak için kullanılan Poly Network platformundaki bir güvenlik açığından yararlandı. Hacker, kapsamlı dijital soygunda 600 milyon doların üzerinde kripto para birimini ele geçirdi. Bilgisayar korsanı daha sonra yasadışı işlemler işaretlendikten sonra çalınan para biriminin neredeyse tamamını iade etti.

Poly Network ise Mr. White Hat olarak adlandırılan bilgisayar korsanıyla temasını sürdürdüğünü duyurdu. Şirket, Mr. White Hat’e Poly Network’ün Baş Güvenlik Danışmanı olarak bir iş teklifinde bulundu. “Güvenli ve sağlam bir dağıtılmış sistem oluşturma vizyonumuz gereği, Poly Network’ün gelecekteki gelişimine dahil olmak için Mr. White Hat gibi daha fazla uzmana ihtiyaç duyuyoruz. Mr. White Hat’e teşekkürlerimizi sunmak ve Poly Network ile birlikte blockchain dünyasındaki güvenlik gelişimine katkıda bulunmaya devam etmeye teşvik etmek için kendisini Poly Network’ün Baş Güvenlik Danışmanı olmaya içtenlikle davet ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Poly Network ayrıca, başta geri çevirmesine rağmen, büyük hırsızlıkla sonuçlanan istismarı keşfettiği için Mr. White Hat’e 500 bin dolarlık bir ödül verdi. Mr. White Hat’in varlıkların tam kontrolünü hemen Poly Network’e ve kullanıcılarına iade edeceğinden emin olduğu için hacker hakkında yasal bir işlem başlatmayacağını da belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu