GÜNDEM

3D baskılı titanyum göğüs implantı hayat kurtarıyor

Modern teknolojiyle birlikte başarıyla gerçekleştirilen bu vaka, milyonlarca kanser hastasına umut oldu. 

Hindistan’da gerçekleştirilen 3D titanyum implant ameliyatı, kanser hücrelerini temzleyip sternum ve kaburgaları yeniden yapılandırmayı başardı. Ameliyatı gerçekleştiren Cerrahi Onkoloji Başkanı ve HOD Başkanı Dr. Somashekhar, bu yeni gelişmiş teknolojinin günümüzde birçok kişi tarafından tedavisinin olmadığı düşünülen kanser vakaları için kullanılabileceğini söyledi.

Hastanın göğüs kafesini ve hem sol hem de sağ tarafındaki ilk sekiz kaburgasını etkileyen nadir ve karmaşık bir kanser türünün, ameliyat yapılsa bile normal nefes almak için gerekli olan göğüs kemiğini ve kaburgalarını düzeltmek için uygun bir çözüm bulunmuyordu. Bu nedenle, hasta üzerinde 3D baskılı titanyum göğüs implantı yerleştirilmesi planlandı. Ameliyattan önce cerrahlar, gerekli implantın kişiselleştirilmiş bir 3D modelini oluşturmak için etkilenen bölgenin CT taramalarını aldı ve ardından titanyumda 3D olarak basıldı.

Dr. Someshekhar hastanın boyuna, kilosuna ve iskeletin çıkarılacak kısmına göre özel olarak tasarlanmış kostosternal bileşke titanyum tozu ve sıvı titanyum ile yeni bir titanyum göğüs kemiği oluşturulduğunu belirtti. Bunun için teknoloji uzmanlarının, mühendislerin ve cerrahi ekibin birlikte çalıştığını dile getirdi. Hastaya, tüm göğüs kemiğinin ve kaburgalarının fazla kan kaybı olmadan çıkarıldığı tümör çıkarma ameliyatı yapıldı. Bu alan daha sonra yeni bir delme tekniği ve titanyum tel kullanılarak yerine sabitlenen özelleştirilmiş titanyum implant ile değiştirildi. İmplant, normal solunum fonksiyonunu eski haline getirmek için cildi kapatmadan önce hastanın göğsünün önünden alınan kas flepleri ile kaplandı. Ameliyat tamamlandıktan sonra hasta sorunsuz bir şekilde sağlığına kavuştu ve göğüs fizyoterapisi kademeli olarak mobilize edildi. Hastanın hastaneden taburcu olurken, herhangi bir komplikasyon olmadan normal şekilde beslendiği, nefes aldığı ve yürüdüğü bildirildi.

Dr. Someshekhar, bu tür implantların güçlü, dayanıklı ve aynı zamanda hafif olduğunu ayrıca vücut tarafından kolaylıkla kabul edilirler ve bağışıklık reaksiyonlarına ve implant reddine daha az eğilimli olduğunu söyledi. Aynı zamanda implant ile çevresindeki kemik dokusu arasındaki eşit olmayan stres transferinden dolayı implant çevresinde oluşabilecek osteoporoz ve kırık riskini azalttığını da ekledi.

3D baskılı modellerin yanı sıra, teknoloji aynı zamanda düzeltici burun cerrahisinde, kalça cerrahisinde kullanılan implantlar ve yüz rekonstrüksiyon cerrahisinde kullanım için özelleştirilebilir bir mandibular plaka olarak biyouyumlu bir atel şeklinde de kullanılmaya başlandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu