GÜNDEM

Z kuşağı, Facebook’u tercih etmiyor

Araştırmalar, Facebook’un Z kuşağı arasında popülaritesinin kaybettiğini gösteriyor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, bir zamanların en popüler sosyal medya platformu olan Facebook’un genç kullanıcılar arasında tercih edilmediğini ortaya koydu. Anketlere göre Facebook, TikTok ve YouTube’dan daha düşük sırada yer alıyor.

Araştırma şirketi, 2015 yılına ilişkin bir genel bakışta 13 ila 17 yaş arasındaki gençlerin %71’inin Facebook kullandığını tespit etti. Bu demografi arasında Facebook; Instagram, Snapchat ve Twitter gibi platformları kolayca geride bıraktı. Ancak 2022, sosyal medya ortamının çok farklı bir resmini çiziyor. Ankette yer alan bilgilere göre, 13-17 yaşındakilerin Facebook kullandığını söyleyenlerin oranının 2015 yılına kıyasla bugün %32’ye düştüğünü ortaya koydu.

Facebook’un popülaritesi azaldıkça YouTube, TikTok, Snapchat ve Instagram gibi sosyal medya uygulamaları gençler arasında daha çok rağbet gören platformlar haline geldi. Facebook hala Z kuşağı gençleri arasında Twitter’ı geride bırakırken, Snapchat ve Instagram kullanımının oldukça yüksek olduğu saptandı. Sonuçlara göre, gençlerin %62’si Instagram ve %59’u Snapchat kullanıyor.

Araştırma, gençlerin %95’inin YouTube’u kullandığı, 13-17 yaşındakiler arasında en popüler platformun YouTube olduğunu ortaya koydu. Aynı zamanda TikTok’un popülerlik açısından Facebook’u da geride bıraktığı ve ankete katılanların %67’sinin kısa video uygulamasını kullandıkları da bildirildi.

Bununla birlikte ankete katılan 1316 gence bu uygulamaları ne sıklıkla kullandıkları soruldu. TikTok, gençlerin %19’unun “neredeyse sürekli” kullandıklarını söylediği YouTube dışındaki herhangi bir platformdan daha fazla gençlerin dikkatini çekmeyi başardı. TikTok kullananların oranı %16, Instagram’ı tercih edenler %10 ve Snapchat’i kullananlar ise %15 olarak kaydedildi. Facebook’u neredeyse sürekli kullanan gençlerin oranı ise sadece %2’de kaldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu