Bilim

Yıldırımlar Dünya’daki yaşamın kökeninde hayati bir rol oynadı

Yeni araştırmalara göre, yıldırımlar Dünya’da yaşamın ortaya çıkması için mükemmel koşulları yaratmada göktaşları kadar önemliydi.

Dünya’da yaşamın ortaya çıkması için göktaşları kadar önemli olan yıldırımlar sayesinde atmosferik koşullar uygunsa, Dünya benzeri gezegenlerde herhangi bir zamanda aynı mekanizma ile yaşamın gelişebilir.

Jeologlar, yıldırımların Dünya’da yaşamın ortaya çıkması için mükemmel koşulları yaratmada göktaşları kadar önemli olduğunu söylüyor.

4 milyar yıldan daha uzun bir süre önce Dünya’ya göktaşlarında taşınan minerallerin, gezegenimizdeki yaşamın gelişimi için anahtar bileşenler olduğu kabul ediliyor.

Bilim insanları, bu minerallerin minimum miktarlarının milyarlarca yıldırım çarpmasıyla Dünya’ya getirildiğine inanıyorlardı.

Ancak Leeds Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu temel işlevi yerine getirmede ve yaşamın tezahür etmesine izin vermede yıldırımların göktaşları kadar önemli olduğunu tespit ettiler.

Bunun, atmosferik koşullar uygunsa, Dünya benzeri gezegenlerde her an aynı mekanizma ile yaşamın gelişebileceğini gösterdiğini söylüyorlar. Araştırma, Leeds Üniversitesi’nde lisans eğitimi alan Benjamin Hess tarafından yönetildi.

Bay Hess ve akıl hocaları, son derece büyük ve bozulmamış bir fulgurit (şimşek yere çarptığında oluşan bir kaya) örneği üzerinde çalıştılar. Örnek, 2016 yılında ABD, Illinois, Glen Ellyn’de bir mülke yıldırım çarptığında oluştu ve yakındaki Wheaton College’daki jeoloji bölümüne bağışlandı.

Leeds araştırmacıları başlangıçta fulguritin nasıl oluştuğuyla ilgilendiler. Ancak Glen Ellyn örneğinde Schreibersite adı verilen oldukça sıra dışı bir fosfor mineralinden büyük miktarda buldu.

Fosfor yaşam için gereklidir ve hareketten büyümeye ve çoğalmaya kadar tüm yaşam süreçlerinde anahtar rol oynar. Erken Dünya yüzeyinde bulunan fosfor, suda çözünemeyen minerallerde bulunuyordu.

Şu anda ABD, Connecticut, Yale Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Bay Hess şunları söyledi: “Pek çok kişi, Darwin’in ünlü ‘sıcak küçük gölet’ konseptini izleyerek, yeryüzündeki yaşamın sığ yüzey sularından kaynaklandığını öne sürdü. Dünya yüzeyinde yaşamın nasıl oluşmuş olabileceğine dair çoğu model, küçük miktarlarda Schreibersit taşıyan meteorları düşündürüyor. Çalışmamızda incelenen fulgurite’te nispeten büyük miktarda Schreibersite bulunuyor. Yıldırım sık sık Dünya’ya düşüyor. Bu da Dünya’nın yüzeyindeki yaşamın başlangıcı için gereken fosforun yalnızca göktaşı çarpmalarına bağlı olmadığını gösteriyor. Belki daha da önemlisi, bu aynı zamanda diğer Dünya benzeri gezegenlerde yaşam oluşumunun göktaşı çarpmalarının nadir hale gelmesinden çok sonra da mümkün olduğu anlamına geliyor.”

Ekip, yıldırım çarpmalarıyla oluşan fosfor minerallerinin, Dünya yaklaşık 3,5 milyar yaşındayken göktaşlarından gelenleri geride bıraktığını tahmin ediyor. Bu bilinen en eski mikro fosillerin yaşına denk geliyor ve gezegendeki yaşamın ortaya çıkışında yıldırımların önemli hale getiriyor.

Dahası, yıldırımlar meteor çarpmalarından çok daha az yıkıcı. Yani yaşamın gelişebileceği hassas evrimsel yollara müdahale etme olasılıkları çok daha düşük.

Erken Dünya’da prebiyotik fosfor azaltımının önemli bir kolaylaştırıcısı olarak yıldırımlar başlıklı araştırma, Nature Communications’da dergisinde yayınlandı.

Dünya ve Çevre Okulu, projeyi yüksek kaliteli analitik tesisler kullanarak lisans liderliğindeki araştırmayı sağlayan bir program kapsamında finanse etti.

Leeds’in Dünya ve Çevre Okulu Jeokimya Doçenti Dr. Jason Harvey ve Yeryüzü ve Çevre Okulu’nda Yapısal Jeoloji ve Tektonik Profesörü Sandra Piazolo, araştırma projesinde Bay Hess’e danışmanlık yaptı.

Dr Harvey şunları söyledi: “Erken bombardıman, güneş sisteminde bir kez meydana gelen bir olaydır. Gezegenler kütlelerine ulaştıkça, göktaşlarından daha fazla fosfor verilmesi önemsiz hale gelir. Öte yandan şimşek, tek seferlik bir olay değil. Atmosferik koşullar yıldırımın oluşması için elverişli ise, yaşamın oluşması için gerekli unsurlar bir gezegenin yüzeyine gönderilebilir. Bu, Dünya benzeri gezegenlerde herhangi bir zamanda yaşamın ortaya çıkabileceği anlamına gelebilir.”

Profesör Piazolo ise şunları kaydetti: “Heyecan verici araştırmamız, Erken Dünya benzeri ortamda taze fulguritin araştırılması ve derinlemesine analizi dahil olmak üzere gelecekteki birkaç araştırmanın daha kapısını açıyor. Tüm bu çalışmalar, fulguritin zamanla Dünya’nın kimyasal ortamını değiştirmedeki önemi konusundaki anlayışımızı artırmaya yardımcı olacaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu