GÜNDEM

Yeni Zelanda Facebook ve Google’ın haberler için ödeme yapacağı bir yasa planlıyor

Yeni yasanın parlamentoda oylanarak çoğunluk tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Yeni Zelanda hükümeti, Google ve Meta gibi büyük teknoloji şirketlerinin yerel medya şirketlerine platformlarında kullandıkları ve paylaştıkları içerikler için tazminat ödemelerini zorunlu kılmayı planlıyor.

Yeni Zelanda’nın Yayın Bakanı Willie Jackson yaptığı açıklamada, Avustralya’daki benzer bir yasanın yanı sıra Kanada’daki bekleyen yasalara ve Birleşik Krallık ve AB’deki önlemlere dayanacak bir yasanın hazırlandığını duyurdu. Jackson, Google ve Meta gibi büyük dijital platformların yerel haberleri ücretsiz olarak paylaşmasının küçük bölgesel gazeteleri mali açıdan zorladığını ve bu nedenle haber içeriklerinden yararlananların ödeme yapması gerektiğini dile getirdi. Jackson, Yeni Zelanda medya kuruluşlarının, özellikle küçük ve orta ölçekli gazetelerin, geleneksel çevrimiçi reklamcılık değişirken hayatta kalmak için mücadele ettiğini kaydetti.

Jackson, Yeni Zelanda’nın yasa teklifinin, büyük teknoloji şirketlerini yayıncılarla kendi başlarına gönüllü tazminat anlaşmaları yapmaya teşvik etmek için bir “geri durdurma” olarak tasarlandığını söyledi. Ancak anlaşmaya varılamazsa, mevzuatı, müzakereler ve zorunlu pazarlık için süreçleri belirleyeceğini vurguladı.

Meta’nın bölgesel politika direktörü Mia Garlick, teklifin Facebook ve haberler arasındaki ilişkiyi temelde yanlış anladığını ve mevzuatın haber endüstrisinin karşı karşıya olduğu uzun süredir devam eden dijital dönüşüm zorluklarını çözmeyeceğini söyledi.

Avustralya 2021 yılında, hükümete internet şirketlerinin medya kuruluşlarıyla içerik tedarik anlaşmaları yapmasını sağlama yetkisi veren bir yasa çıkarmıştı. Avustralya hükümeti tarafından geçen hafta yayınlanan bir inceleme, yasanın büyük ölçüde işe yaradığını ortaya koydu. Google ve Facebook da “sürdürülebilir bir medya manzarası” oluşturmak için tazminatı zorunlu kılan yasa geçtikten sonra Avustralya’daki yerel haber yayıncılarına ödeme yapmayı ayrı ayrı kabul etmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu