GÜNDEM

Yeni tasarı, Apple ve Google’ın uygulama mağazası hakimiyetini sınırlandıracak

Yeni bir Senato tasarısı, şu anda Apple ve Google’ın hakim olduğu uygulama mağazası pazarındaki rekabet koşullarını düzenlemeyi amaçlıyor.

Yıllardır büyük uygulama mağazalarına karşı birleşen Spotify ve Epic Games gibi şirketler, özellikle Apple ve Google’ın uygulama dağıtımındaki gücüne karşı çıkmak için değişim çağrısında bulunuyorlar. ABD Senatosu’nda sunulan yeni mevzuat ise iki teknoloji devinin uygulama ekosistemi üzerindeki sanal tekel kontrolünü sona erdirmeyi hedefliyor. Uygulanmaya başladığı takdirde tasarı, App Store ve Google Play’e yeni kısıtlamalar ve gereksinimler getirecek.

Senatör Richard Blumenthal, Amy Klobuchar ve Marsha Blackburn tarafından önerilen “Açık Uygulama Piyasaları Yasası”, uygulama geliştiricilerin büyük uygulama mağazalarında kabul etmek zorunda kaldıkları bazı sözleşme yükümlülüklerini yasaklayacak. Böylelikle, Apple ve Google’ın geliştiricilere şart koştuğu standart %30 komisyonlu uygulama içi ödeme sistemlerinin kullanılması da engellenecek. ABD’de 50 milyondan fazla kullanıcısı olan uygulama mağazalarına sahip şirketler için uygulama içi ödeme sistemlerini hedefleyen yasa ile tüketicilerin farklı üçüncü taraf uygulama mağazaları seçmesine de izin verilecek.

Uygulama ekonomisinde rekabeti teşvik etmeyi, alternatifleri artırmayı, kaliteyi iyileştirmeyi ve tüketiciler için maliyetleri düşürmeyi amaçlayan tasarı kabul edilirse şirketler, uygulamaları için diğer uygulama mağazalarında veya farklı ödeme sistemlerinde farklı fiyatlar sunan geliştiricileri artık cezalandıramayacak. Uygulama mağazası operatörlerinin, uygulama mağazası aramalarında rakiplerinin üzerine kendi resmi uygulamalarını yerleştirmeleri de yasaklanacak.

Senatör Richard Blumenthal bir basın açıklamasında, “Bu yasa, uygulama ekonomisindeki rekabeti engelleyen duvarları yıkacak. Tüketicilere daha fazla seçenek sunarken daha küçük girişimlere de rekabet şansı verecek.” dedi.

Amy Klobuchar ise “Mobil teknolojiler günlük yaşamlarımız için vazgeçilmez hale geldikçe, birkaç eşik bekçisinin uygulama pazarını kontrol ettiği ve tüketicilerin hangi uygulamalara erişebileceği üzerinde inanılmaz bir güce sahip olduğu ortaya çıktı.Bu ciddi rekabet tüketicilerin endişelerini artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Apple ise tasarı hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kuruluşumuzdan bu yana, yaptığımız her şeyin merkezine her zaman kullanıcılarımızı koyduk. App Store’da geliştiricilerle müşterileri güvenli bir şekilde bir araya getirmeyi hedefledik. Apple’da odak noktamız, insanların her uygulamanın katı kurallarımıza uyması gerektiğine, gizliliklerinin ve güvenliklerinin korunduğuna güvenebilecekleri bir App Store’u sürdürmektir.”

Google temsilcileri ise yeni tasarı hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu