GÜNDEM

Yapay zekadan 9 milyon yeni ilaç tasarımı

Bilim insanlarının yeni ilaç için formüllerini “tahmin etmek” için kullandığı yapay zeka, yaklaşık 9 milyon yeni ilaç formülü üretti.

British Columbia Üniversitesi’nden (UBC) araştırmacılar, yapay zekanın ilaç formülü geliştirdiği çalışma için derin bir sinir ağı kullandılar ve bu ağın içinde potansiyel yeni ilaçların kimyasal yapılarını oluşturmayı hedeflediler. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan araştırmaya göre, bilgisayar zekası bilim insanlarının beklediğinden daha iyi sonuç verdi.

Araştırma ekibi, yapıları hakkında yapay zekayı eğitmek için sentetik psikoaktif maddelerden oluşan bir veri tabanı kullandı. Araştırmacılar, üreticilerin kısıtlamaları aşmak ve yeni maddeler üretmek için formüllerini sürekli olarak değiştirmesi ve yapıları kırmanın aylar sürmesi nedeniyle ilaç pazarının sürekli değiştiğini söylüyor. Ayrıca tasarım ilaçların büyük çoğunluğunun insanlarda test edilmediğini, bu durumun dünya çapında acil servisler için önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu da belirtiyorlar.

Çalışmada kullanılan yapay zeka, eğitiminden sonra yaklaşık 8,9 milyon potansiyel tasarımcı ilacı üretebildi. Araştırmacılar arından, model eğitildikten sonra gerçek hayatta ortaya çıkan yaklaşık 196 yeni ilacın veri sayfasını çalıştırdı ve bunların %90’ından fazlasının bilgisayar tarafından önceden tahmin edildiğini buldu.

Araştırma ekibi, tamamen bilinmeyen maddelerin belirlenmesinin AI için bir sorun olmaya devam ettiğini belirtti. Ancak hangi ilaç formüllerinin oluşturulma olasılığının daha yüksek olduğunu tahmin edebildiğinden, algoritmanın bu görevde başarılı olabileceği düşünülüyor. Model, tanımlanamayan bir ilacın doğru kimyasal yapısını zamanın %72’sinde ilk 10 aday arasında sıraladı ve kolayca elde edilen bir ölçüm olan spektrometri analizini yaparken doğruluğu %86’ya çıkardı.

Araştırma ekibi, modelin bu kadar iyi performans göstermesine çok şaşırdıklarını çünkü tüm kimyasal yapıları sadece doğru bir kütle ölçümünden açıklamanın genellikle çözülemez bir sorun olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu