GÜNDEM

Yapay zeka ile kalp hastalığı tespit edilecek

Yapay zeka (AI) uygulaması ile kalp hastalıkları 20 saniyede tespit edebilecek.

Yeni bir çalışmaya göre, yapay zeka ile geliştirilen bir uygulama sayesinde kalp hastalıkları doktorlardan yaklaşık 40 kat daha hızlı bir şekilde saptanabilecek. Ayrıca MR sonuçları yapay zeka tarafından taranacağı için hata payının minimum seviyede olması bekleniyor.

Bununla birlikte yapay zeka aracı, doktorların kalp MR taramalarını analiz etmesi için gereken 13 dakikalık süreyi de 20 saniyede tamamlayacak. Aynı zamanda bu uygulama kalp yapısındaki değişiklikleri algılaması için de geliştirildi.

İngiltere’de her yıl yaklaşık 120.000 kalp MRI taraması yapılıyor. Araştırmacılar, yapay zekanın sağlık çalışanlarının zamandan tasarruf edeceğini ve böylece daha fazla hastayla ilgilenebileceklerini belirtti. Yapay zeka aynı zamanda hastalara ve doktorlara tedavi ya da olası ameliyatlar hakkında daha doğru kararlar verebilmeleri için kesin sonuçlar verecek. Çalışmanın yazarı Rhodri Davies, yeni uygulama sayesinde kalp taramalarının rekor bir hızda okunacağını ve bir hastanın kalbinin yapısını ve işlevini her zamankinden daha doğru bir şekilde analiz edileceğini söyledi.

Ekip, yapay zekayı sol ventrikülün boyutunu, kalp kasının kalınlığını ve sol ventrikülün vücuda ne kadar iyi kan pompalayabildiğini ölçmek için eğitti. Bunu, 13 farklı hastanede yedi farklı kalp rahatsızlığı olan ve 10 farklı MR tarayıcı modeli kullanan kişiler de dahil olmak üzere 1923 kişiden alınan kalp MR taramalarını kullanarak yaptılar. AI daha sonra iki kez taranan 109 hastada daha doğrulandı.

Bu yeni teknoloji, Londra Üniversitesi Hastanesi’nde ve St Bartholomew’s Hastanesi’ndeki Barts Kalp Merkezi’nde ve şu anda haftada 140’tan fazla hasta üzerinde kullanıldı. AI’ı geliştiren bilim insanları ve kardiyologlar, yapay zeka uygulamasını bu yıl içinde Birleşik Krallık ve dünya genelinde 40 ayrı noktaya genişletmeyi planlıyor. AI; kalp krizi, yüksek tansiyon, aort darlığı (kalp kapağının daralması), hipertrofik kardiyomiyopati (sol ventrikülün kalınlaşması), dilate kardiyomiyopati (kalp kasının zayıflaması) dahil olmak üzere 9 farklı durumdan MR taramaları kullanılarak geliştirildi.

Barts Kalp Merkezi’nde kardiyolog olan Dr. Sonya Babu-Narayan yeni uygulamanın bir kişinin MR görüntülerini kalp hastalığı olup olmadığını belirlemek için analiz etme yönteminde hızı nedeniyle devrim yaratacağını söyledi. Ekip ayrıca ilerleyen zamanlarda, bir bebek doğmadan önce rahimde gelişen kalp kapakçığı hastalığını ve doğuştan kalp kusurlarını ölçebilmesi için yapay zekayı daha da geliştirmeyi umuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu