GÜNDEM

Yapay zeka, daha insancıl ve tarafsız olması için geliştiriliyor

Dubai startup’ları, kullanıcılarının güvenini kazanmak için etik veriler olarak adlandırdıkları verilerle yapay zekayı (AI) geliştiriyor.

COVID-19 salgını, küresel olarak dijital teknolojiye olan bağımlılığı ciddi oranda artırdı. Bununla birlikte, bazı insan-bilgisayar etkileşimleri (HCI) türleri başarılı olmak için daha fazla insan odağı gerektiriyor. Orta Doğu’daki tüketiciler interneti alışveriş yapmak, birbirleriyle tanışmak ve dijital alanlarda daha fazla şey öğrenmek için kullanıyor. Ancak bölgesel giyim pazarının internet üzerinden satışları salgınla birlikte düşüş yaşadı. Giyim ve güzellik ürünleri gibi özelleştirilmiş ürünler için çevrimiçi alışveriş yapan tüketicilerin daha fazla kişisel ilgiye ihtiyaç duyduğunu belirleyen McKinsey&Company’ye göre, bölgesel giyim endüstrisi 2020’nin başlarından bu yana satışları fazlasıyla düşüş gösterdi.

Bu nedenle, Dubai merkezli yazılım sağlayıcısı GetBEE, markaların müşterileriyle daha insancıl ve sürdürülebilir bir düzeyde etkileşim kurması için ilk kişiselleştirilmiş ağı oluşturduğunu açıkladı. Bu sayede alışveriş yapanlar, seçtikleri satış görevlisinden görüntülü arama yoluyla yüz yüze rehberlik görüntüleyebilir, puan verebilir ve alabilir. Arama sırasında kullanıcılar, ölçümlerini nasıl doğru bir şekilde yapacakları konusunda doğrudan talimat alabilir ve sanal alışveriş sepetlerindeki ürünler hakkında ikinci bir görüş de alabilir.

GetBEE’nin kurucusu ve CEO’su Thea Myhrvold, 2020’de küresel moda kârlarının düşmesine rağmen, platformlarını kullanan yaklaşık 20 marka için çevrimiçi perakende giyim satışlarının birkaç ay içinde ortalama %28 arttığını söylüyor. Myhrvold, müşterilerin %86’sının bir kişiyle sohbet etmeyi sohbet robotuna tercih ettiğini, bu nedenle kişiselleştirilmiş duygusal satın alma deneyiminin işe yaradığını söyledi.

Bir başka yazılım şirketi Datumcon da güvenli petrol sondajı sağlamak, maske ve sosyal mesafe uyumluluğunu artırmak ve duygu analizi ile insan duygularını tespit etmek için yapay zeka sinir ağlarını eğitiyor. Datumcon’un CEO’su Cesar Andres Lopez, yapay zekanın kedi ve köpek arasında ayrım yapmak gibi belirli görevleri yerine getirmede insanlardan daha üstün olduğunu söyledi. Bununla birlikte, duyguları tespit etmek gibi daha karmaşık görevler için insan rehberliğinin esas olduğunu belirten Lopez, insan önyargısını da memnuniyetle karşılayabileceğini dile getirdi.

Önyargıyı önlemenin anahtarının, sinir ağlarını nasıl düşüneceklerini eğitmek için yerelleştirmeyi kullanmak olduğunu açıklayan Lopez, bu durumun gelecekte karşılaşacağımız en büyük sorunlardan biri olduğunu da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu