GÜNDEM

Yangın riski nedeniyle 73 bin Chevrolet Bolt EV aracı geri çağrıldı

Önceki geri çağırma maliyeti 800 milyon dolar olan Chevrolet Bolt EV’nin yeni çağırma maliyeti 1 milyar dolar olacak.

General Motors Company (GM), Cuma günü yaptığı açıklamada, yüksek voltajlı pil hücresinde kaynaklanan yangın riski nedeniyle Chevrolet Bolt elektrikli araçlarını geri çağırma kararı aldı. EV satışlarını artırmaya çalışan ABD’li otomobil üreticisi, bu kararın 1 milyar dolara mal olabileceğini söyledi. Çağrılan araçlar, önceki geri çağırmaya dahil olmayan 2019 model 9 bin 335 Bolt EV’yi ve 63 bin 2020–2022 yılı Chevrolet Bolt EV ve EUV’yi içeriyor.

Temmuz ayında GM, iki ihbarın ardından yangın riskleri nedeniyle yaklaşık 69 bin Chevrolet Bolt için bir geri çağırma yayınlamış, gerektiğinde arızalı akü modüllerini değiştireceğini de açıklamıştı. Cuma günkü karar, aynı sorundan kaynaklanın riskli araç sayısının arttığını gösteriyor.

Arızalı pil modülleri yenileriyle değiştirilecek

Temmuz ayında çağrılan bazı Bolt EV’ler, yangın risklerine dair yazılım güncellemek için geçtiğimiz Kasım ayında da çağrılmıştı. Ancak GM, Cuma günü yaptığı açıklamada yazılım güncellemesinden sonra toplam 10 Bolt yangını olduğunu açıkladı. 10. yangından sonra şirket, Kore’nin Ochang bölgesinde bulunan fabrika dışındaki LG üretim tesislerinde üretilen bazı pil hücrelerinde üretim kusurları keşfettiğini söyledi.

Otomobil üreticisi, bu araçlar için sağlanan pillerde, aynı pil hücresinde bulunan ve yangın riskini artıran kopuk bir anot çıkıntısı ve katlanmış separatör plakası sorunu olabileceğini belirtti. GM, Bolt EV’lerdeki ve EUV’lerdeki arızalı pil modüllerini yeni modüllerle değiştireceğini ekledi.

Onarımından emin olana kadar Bolt satışlarını durdurma kararı alan GM, pil modülü üretimini mümkün olan en kısa sürede artırmak için LG ile yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi. GM, yedek parçalar hazır olduğunda müşterilerine haber vereceklerini de sözlerine ekledi.

Detroitli şirket, yangın sorunu nedeniyle pil tedarikçisi LG’den geri ödeme talebinde bulunacağını da açıkladı. LG ise yaptığı açıklamada, “GM, LG Electronics ve LG Energy Solution tarafından temel nedenin araştırıldığı ortak soruşturma sonucuna bağlı olarak karar verilecek.” dedi.

Yeni tüketici uyarısı

General Motors, Bolt sahiplerinin şarj ettikten sonra araçlarını evden uzak bir yere ve dışarıya park etmelerini, gece boyunca da araçların şarjda bırakılmaması gerektiğini yineledi. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) de Bolt sahipleri için konuyla ilgili yeni bir tüketici uyarısı yayınladı ve konunun hala araştırıldığını söyledi.

Hummer ve Cadillac’ta yeni nesil pil kullanılacak

General Motors, gelecek yıl piyasaya süreceği elektrikli Hummer ve Cadillac araçlarında farklı nesil bir pil kullanacaklarını söyledi. GM ve LG Energy Solution’ın Ohio ve Tennessee eyaletlerinde pil hücresi fabrikaları inşa eden “Ultium Cells” adlı bir ortak girişimi bulunuyor. Şirketler buna iki tane daha fabrika eklemeyi planlıyor. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu