GÜNDEM

Yakın zamanda tüm telefonlar aynı şarj fişine sahip olabilir

Avrupa Birliği, tüm telefonların ve tabletlerin aynı şarj bağlantı noktalarını kullanması için yeni bir yasa hazırlığında.

Avrupa Birliği, yeni bir anlaşma ile tüm şirketleri 2024 Sonbaharına kadar tüm küçük elektronik cihazlarında USB-C’yi ortak şarj bağlantı noktasına sahip olmaya zorlayacağını duyurdu. Bu uygulamadan bir süre sonra ise dizüstü bilgisayarların bağlantı noktası için aynı düzenlemenin gelmesi bekleniyor.

AB, farklı şirketler tarafından kullanılan çeşitli şarj bağlantı noktalarının elektronik israfı teşvik ettiğini ve müşteriler için kafa karışıklığına yol açtığını savundu. Bu nedenle yeni düzenlemenin, Apple’ın iPhone’u yeniden tasarlamasını ve 10 yıldır cihazlarında kullanılan Lightning kablosunu değiştirmesini gerektirecek. Çoğu Android telefon, şarj etmek için zaten bir USB-C bağlantı noktası kullanıyor. Ancak Apple dahil bazı şirketler, cihazlarına hangi şarj bağlantı noktalarının dahil edileceği konusunda esnekliğe sahip olmanın daha iyi performans sağladığını vurguluyor. Örneğin Apple’ın Lightning kablosu, standart USB-C fişinden daha küçük boyutta bulunuyor.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, mevzuatın e-atığı azaltmayı ve kablo dağınıklığını ortadan kaldırmayı amaçladığını söyledi. Mevzuata göre cep telefonları, tabletler, e-okuyucular, kulaklıklar, dijital kameralar, oyun konsolları ve kablo ile şarj edilebilen taşınabilir hoparlörler, bir USB Tipi ile donatılmak zorunda kalacak.

Ancak Apple’ın fişe karşı direnci zayıflıyor olabilir ve yakın tarihli bir rapor, cihazın USB-C özellikli bir iPhone üzerinde çalıştığını öne sürdü. Öyle ki Apple, iPad’lerde ve dizüstü bilgisayarlarında Lightning’den USB-C’ye geçti. Bununla birlikte bazı raporlar da Apple’ın şarj fişini tamamen ortadan kaldırmayı planladığını, bunun yerine kullanıcıları kablosuz şarj yoluyla cihazlarını çalıştırmaya teşvik ettiğini öne sürdü.

AB, gelecekte bu kablosuz şarj teknolojilerini standartlaştırmaya yönelik yeni kararlar getireceğini söyledi. Yeni anlaşma, yaz tatilinin ardından AB parlamentosu ve konseyi tarafından resmen onaylanacak ve ardından AB’nin resmi gazetesinde yayınlanacak. 20 gün sonra yürürlüğe girecek olan karar ve kurallar da 24 ay sonra geçerli olacak. Sonbahar 2024’ten önce satılan cihazların ise yeni kurallara uyması gerekmeyecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu