GÜNDEM

Volkswagen ve BP’den EV şarj noktası için iş birliği

Şirketler elektrikli araç şarj ağını AB ve Birleşik Krallık’ta hemen başlatarak daha da genişletmek için stratejik bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

Volkswagen (VW), şarj altyapısına büyük yatırımlar yaparak BP ile hızlı şarj notaları oluşturmak için yeni bir ortaklığa imza attı. İlk olarak Almanya’nın Düsseldorf kentinde şarj cihazını piyasaya süren VW, 2024 yılının sonuna kadar Avrupa ülkelerinde 8.000’e kadar Flexpole şarj noktası ağı kurmayı hedefliyor.

Ortaklar, önümüzdeki 24 ay içinde hem Almanya’da hem de Birleşik Krallık’ta 4.000 şarj noktası oluşturmayı planlıyor. Petrol devi BP, şarj ağını Skoda, Cupra ve SEAT dahil olmak üzere VW marka modellerin gösterge panellerine entegre edecek ve sürücülerin en yakın EV şarj noktalarını bulmalarına yardımcı olacak. Konuyla ilgili Volkswagen CEO’su Herbert Diess, stratejilerinin bireysel mobiliteyi daha güvenli, daha kullanışlı ve iklim açısından tamamen nötr hale getirmek olduğunu söyledi. Aynı zamanda Avrupa ekonomisinin karbondan arındırılması, sınırlar ve sektörler arasında yakın iş birliğini gerektirdiğini ve bu nedenle Avrupa çapında hızlı şarj ağının yaygınlaşmasını hızlandırmak için BP ile birlikte çalışmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Bununla birlikte, pil tabanlı şarj cihazları esnektir ve yüksek güçlü şebeke bağlantılarına dayanmadıkları için hızlı bir şekilde kurulabilir. VW’nin Flexpole 150kW şarj üniteleri, 160 km’ye kadar menzil sağlayan 10 dakikalık şarj ile iki şarj noktasına sahiptir. EV şarj cihazları da entegre bir pil depolama sistemi ile birlikte gelir ve doğrudan düşük voltajlı bir şebekeye bağlanabilir. Bu nedenle bir alt istasyon ve ek inşaat ihtiyacı gerekmeden kurulum süreleri kısaltılmış oluyor. BP’nin Müşteri ve Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Emma Delaney, esnek pil tabanlı şarj cihazlarının, Avrupa’daki iyi konumlu tesislerinde hızlı şarj ağının yaygınlaşmasını hızlandıracağını söyledi.

Şarj noktası konumları, VW markalarının navigasyon ve diğer araç içi uygulamalarına dahil edilecek ve otomobil üreticisinin bir şarj ve enerji sağlayıcısı olan şirket içi markası Elli’de de bulunabilecek. EV sürücüleri de yeni şarj cihazlarını BP pulse ve Aral pulse ağının bir parçası olarak kullanabilecek.

BP, şirketin Avrupa’daki önemli tesislerde şarj ağını genişletmesine olanak tanıyan esnek pil tabanlı şarj cihazlarıyla tüketicilere hızlı şarj istasyonları sağlamaya giderek daha fazla odaklanıyor. Volkswagen ise 2050 yılına kadar net karbon nötr olmak istiyor ve elektrifikasyon planlarının bir sonucu olarak 2030 yılına kadar araç satışlarının %70’inin EV olmasını bekliyor. Şirketlerin beklentileri kapsamında yapılan bu ortaklık stratejik bir önem de kazanıyor. Öyle ki iki şirket daha düşük karbonlu mobilite için gelecekteki çözümler sağlamak için daha fazla fırsat arayacaklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu