Kültür

Vivaldi operası yaklaşık 300 yıl sonra İtalya’da prömiyerini gerçekleştirdi

Ferrara başpiskoposunun Antonio Vivaldi’nin operalarından birinin sahnelenmesini iptal etmesinden yaklaşık 300 yıl sonra opera sahnelendi.

Ferrara Başpiskoposu Giancarlo Perego, şehrin halk tiyatrosundaki Vivaldi’nin “Il Farnace” oyununun açılışına katılarak, Vivaldi’nin daha az bilinen eserlerinden birini öne çıkarmaya yardımcı olmak ve geçmişte yapılan yanlışları düzeltmek adına güzel bir jest olacağını söyledi.

Tarihçiler, Kardinal Tommaso Ruffo’nun, Vivaldi’yi Ferrara’dan men etmesiyle İtalya’da başarı kazanmış olan “Il Farnace”ın planlanan 1739 Karnaval prodüksiyonunun iptal edildiğini dile getirdi. Sanat yönetmeni Marcello Corvino, bu iptalin Vivaldi için mali açıdan felakete yol açtığını çünkü prodüksiyon için önceden ödeme yaptığını ve enstrümantal eserleri gözden düştüğü için bir düşüş dönemi yaşadığını söyledi. Corvino da geçmişte Ferrara’da Vivaldi’ye karşı yapılan hataları telafi etmek istediklerini belirtti.

Operayı yöneten ve Vivaldi’nin son yıllarını anlatan “L’Affare Vivaldi” adlı bir kitap yazan Federico Maria Sardelli, bu prömiyerin Ferrara şehri için Vivaldi’ye sunduğu gecikmiş bir övgü değeri taşıdığını belirtti. Sardelli, Kardinal Ruffo’nun Venedikli bestecinin Ferrara’ya adım atmasını yasakladıktan sonra, Vivaldi’nin başlangıçta prodüksiyonu uzaktan bestelemeye çalıştığını ve normalde şarkıcılarına şahsen vereceği açık sahne talimatlarının yanı sıra, etkileyici ve yorumlayıcı notasyonlar yazdığını da söyledi. Bu notlar, hiçbir zaman sahnelenmeyen Ferrara prodüksiyonu için hazırlanan el yazmasında duruyor. Sardelli bir tanıtım videosunda, bu gösterimlerin açılış operası için rehberlik sağlayacağını söyledi.

Ferrara doğumlu bir kilise tarihçisi ve ilahiyatçı olan Massimo Faggioli, Vivaldi’nin döneminin diğer sanatçıları gibi doğduğu Venedik’te, Papalık devletlerinin bir parçası olan ve Papalıkların yetkisi altındaki Ferrara gibi yerlere kıyasla çok daha fazla sanatsal özgürlüğe sahip olduğunu söyledi. 1741 yılında Viyana’da hayatını kaybeden Vivaldi’nin el yazmaları yeniden keşfedildikten sonra “Dört Mevsim” ve diğer konçertoları ölümünden sonra ün kazandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu