GÜNDEM

Üçüncü doz aşı hastane yatışları ve ölüm oranlarında ciddi azalma gösteriyor

3. doz mRNA aşısının, 2 doza kıyasla insanları COVID-19 ile ilgili ciddi sonuçlara karşı korumada daha etkili olduğu belirlendi.

Geçtiğimiz günlerde Lancet’te yayınlanan bir İsrail-Amerikan ortak araştırması, 3. doz BioNTech aşısının hastaneye yatış olasılığını %93, ciddi hastalıkları %92 ve ölüm oranını %81 azalttığını ortaya koydu.

5 ay veya daha uzun bir süre önce iki doz aşılanan kişilerle, 3. aşıyı da olan yaklaşık 730 bin kişiyi karşılaştıran çalışma, Clalit Sağlık Hizmetleri ve Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi. Clalit ve Harvard araştırmacıları, 3. doz aşı olan 728 bin 321 Clalit hastasının anonim verilerini, yalnızca 2 doz aşı olan 728 bin 321 kişiden oluşan bir kontrol grubuna kıyasla analiz etti. Katılımcılar, ciddi hastalıklarla ilgili demografik, coğrafi ve diğer sağlık özelliklerinin yanı sıra, diğer sağlık durumları veya davranışsal sorunlar açısından da karşılaştırıldı.

Çalışma, katılımcıların günlük aşılanma durumuna dayandığından, çalışma süresi boyunca yaklaşık 198 bin kişi aşısız gruptan aşılı gruba geçti. Çalışma ayrıca, popülasyon düzeyinde her yaş grubunun, 3. aşı için uygun hale gelmesinden yaklaşık 7 ila 10 gün sonra koronavirüs enfeksiyon oranının düştüğünü gösteren başka bir analiz katmanını da içeriyor.

Clalit araştırmacıları bu verilerin, şu anda benzer bir güçlendirici aşıya duyulan ihtiyacı tartışan diğer ülkelere kanıt sağladığını belirtti. İsrail, 3. güçlendiricileri kullanarak toplu aşılama kampanyası gerçekleştiren ilk ülke oldu. 3,9 milyondan fazla İsrail vatandaşı 3. doz aşı olduğundan, ülkedeki enfeksiyon oranı da önemli ölçüde azaldı. Yalnızca 230 ciddi vaka bulunan İsrail’de virüs için taranan kişilerin %1’inden azının da testi pozitif çıktı.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok ülke, büyük ölçüde Delta varyantı ve mutasyona uğrayan diğer varyantlar tarafından beslenen virüsün yeniden ortaya çıktığını görüyor. Bu nedenle, birçok ülke İsrail’i takip etmeyi ve nüfus çapında bir destek kampanyası yürütmeyi düşünüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu