GÜNDEM

Türkiye, dünyanın ilk lazer donanımlı drone’unu test etti

“Eren” adı verilen drone, lazer silahları kullanılarak bomba ve mühimmat gibi patlayıcıları belirli bir mesafeden imha etmek için tasarlandı.

Türk askeri mühendisleri, yüksek güçlü bir lazer ışını kullanarak bir karbon çelik levhayı delip geçebilen yeni bir bomba imha insansız hava aracını test etti. Dünyanın ilk lazerli drone’u test sırasında 500, 300 ve 100 metre mesafelerde başarıyla atış yaptı. Eren İHA, tüm test aşamalarını tamamladıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine transfer edilecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kriminal Daire Başkanlığı koordinasyonunda TÜBİTAK ve ASİSGUARD savunma şirketleri tarafından geliştirilen Eren İHA, lazer silahları kullanarak uzaktan patlayıcı unsurları etkisiz hale getirebiliyor. Eren İHA’nın maksimum uçuş yüksekliği ise 3 bin metre.

Eren drone, ilk olarak Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından ATO Congresium Fuar Merkezi’nde “Kamu Desteği ve Teşvik Programı Farkındalık Günleri” kapsamında sergilendi ve büyük ilgi gördü.

Türkiye, Eren İHA’ya ek olarak, gelişen hava tehditleri arasında ülkenin savunmasını desteklemek için Bayraktar TB2 insansız hava aracını da geliştirdi. 150 kilogram yük kapasitesi ile orta irtifa uzun ömürlü drone, üç yedekli bir aviyonik sistem ve 100 hp içten yanmalı motorla donatıldı. Aynı zamanda, 150 kilometreye kadar da seyahat edebiliyor.

Geçtiğimiz aylarda Türk havacılık firması Baykar Defence, savunma yeteneklerini güçlendirmek için Ukrayna silahlı kuvvetlerine daha fazla Bayraktar TB2 savaş uçağı tedarik edeceğini duyurdu. Fas’ın da ilk Bayraktar teslimatını aldığı bildirildi.

Türkiye ayrıca 200 kilograma kadar yük taşıyabilen Anka drone’u da üretiyor. Gece gündüz yüksek çözünürlüklü görüntü ve video çekmek için yeni nesil bir elektro-optik kameraya sahip Anka, aynı zamanda dost veya düşman tanımlama (IFF) sistemi, lazer işaretleyici ve lazer mesafe bulucu içeriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu