GÜNDEM

TIACA sektördeki ilk sürdürülebilirlik programını başlattı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, sektördeki ilerlemeyi izlemek ve sürdürülebilir dönüşümü hızlandırmak için BlueSky programını başlattı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (TIACA), hava taşımacılığı endüstrisinin ilk sürdürülebilirlik değerlendirme ve doğrulama programı olan “BlueSky” programını resmi olarak başlattı. Şirket sürdürülebilirlik programının, hava taşımacılığı sektöründeki sürdürülebilirlik ilerlemelerini takip etmek, benzerleriyle karşılaştırma yapmak ve endüstrinin dönüşümünü hızlandırmak için kullanabilecekleri bir araç olduğunu söyledi. Aynı zamanda şirket, bu programı hava taşımacılığı endüstrisinin sürdürülebilirlik ilerlemelerini ölçmek ve tanımak için sektöre özel bir araç çağrısına yanıt olarak oluşturdu.

BlueSky programı ortak bir vizyon, şeffaflık ve işletmelerin nasıl sorumlu bir şekilde büyüyebileceğini gösteren bir mekanizma olacak. Ayrıca hava taşımacılığı endüstrisinin gelişmiş bir imajını sağlayarak sadece bireysel şirketlere değil, gelecekteki ortaklara ve daha geniş hava taşımacılığı endüstrisine fayda sağlamayı da amaçlıyor.

Bununla birlikte BlueSky, aşamalar halinde piyasaya sürülmesi nedeniyle iki yılda bir yenilenen çok katmanlı bir platform olarak kuruldu. Platformun ilk aşaması değerlendirme yönergeleri ile şirketlerin farkındalık ve öz değerlendirme yoluyla doğrulama ve onaylamalarına başlamalarının bir yolu olarak belirlendi. Masaüstü doğrulaması olan ikinci aşama, sağlanan belgelerin çevrimiçi olarak değerlendirilmesi ve doğrulanmasıyla başlangıç yapacak. Her alanda bir performans puanı, bir şirket panosu aracılığıyla sağlanacak. Üçüncü aşama olarak da yerinde doğrulama, masaüstü doğrulamasını ve yerinde bağımsız denetimi içerecek. Şirketler, her alanda bir performans puanı ve bir mükemmellik rozeti alacak. Ayrıca, geliştirilmiş bir şirket panosu aracılığıyla nasıl daha sürdürülebilir hale getirileceğine dair tavsiyeler içeren ayrıntılı bir rapor da sunulacak.

TIACA başkanı Steven Polmans, şirketlerin sürdürülebilirlik girişimlerini değerlendirmelerine ve ardından bunları doğrulayıp onaylatmalarına olanak sağlayacak bu yeni girişimi başlatmaktan heyecan duyduklarını belirtti. Polmans, “sürdürülebilirlik” gibi hayati bir konu üzerine şeffaflık ve iş birliği getirerek, endüstrinin insanlara ve gezegene odaklanan bir hale geldiğini göreceklerini ve bu programın da sektör üzerindeki etkisinin çok büyük olacağını dile getirdi. Öyle ki TIACA’nın son sürdürülebilirlik araştırmasına göre de hava taşımacılığı tedarik zinciri şirketleri sürdürülebilirliğe odaklanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu