GÜNDEM

Tesla’nın Otopilot’una soruşturma açıldı

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, polis ve itfaiye gibi acil durum araçlarına çarpması sonucu Tesla’nın Otopilot’una güvenlik soruşturması açtı.

Tesla Model Y’nin şirketin Tam Kendi Kendine Sürüş (FSD) Beta yazılımı kullanılırken karıştığı bir kazaya dair raporu inceleyen ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla’nın “Otopilot” olarak bilinen gelişmiş sürücü destek sistemi hakkında resmi bir soruşturma başlattı. Bir 2021 Tesla Model Y sahibi sürücü, aracın sola dönerken yanlış şeride girdiğini ve başka bir araçla çarpıştığı sırada da aracın FSD Beta modunda olduğunu bildirdi. Raporda, aracın dönüşün yarısında uyarı verdiğini ve sürücü kontrolü ele almaya çalışsa da araba kendi kendine kontrolü ele geçirerek kendisini yanlış şeride girmeye zorladığını da belirtti. Kazayı yapan araç sahibi, otomobilin ciddi şekilde hasar gördüğünü de sözlerine ekledi.

Bir NHTSA sözcüsü geçtiğimiz günlerde, NHTSA’in söz konusu sürücü şikayeti hakkında ek bilgi toplamak için üreticiyle iletişim halinde bulunduğunu açıkladı. Öyle ki Tesla, bu ayın başlarında, yanlış bir uyarısı veya beklenmedik otomatik acil durum frenini tetikleyebilecek bir iletişim hatası nedeniyle ABD’deki yaklaşık 12.000 aracı geri çağırdı. Tesla, 29 Ekim itibarıyla geri çağrılan araçların %99,8’inden fazlasında sorunu çözmek için bir yazılım güncellemesi yüklediğini ve başka bir işlem yapılmasına gerek olmadığını belirtti.

Geçen ay FSD’nin nasıl kullanıldığına dair endişelerini dile getiren NHTSA, Tesla’nın FSD’yi ‘beta’ olarak nitelendirmesine rağmen, kamuya açık yollarda kullanılabilir olduğunu açıkladı. Ağustos ayında ise NHTSA, Tesla modellerini ve acil durum araçlarını içeren bir düzine kazadan sonra, farklı bir sürücü yardım yazılım sistemi olan Tesla’nın Otopilot’una resmi bir güvenlik soruşturması da açtı. Soruşturma kapsamında NHTSA, otomatik pilotun nasıl, ne zaman ve nerede çalıştığına sınırlamalar getirebilecek bir geri çağırma talep edebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu