Teknoloji

Tesla’nın insansı robotu bu yıl hazır olabilir!

Bazı bilim insanları Tesla’nın bu yıl içerisinde ‘Optimus’ insansı robot prototipinin hazır olacağını düşünüyor, bazıları ise bu fikre katılmıyor.

Elon Musk, 2021 yılında Tesla’nın “tehlikeli, tekrarlayan, sıkıcı görevleri ortadan kaldırmak” ve sesli komutlara yanıt vermek için tasarlanmış insansı bir robot inşa edeceğini ve bu yıl da bir prototip hazırlanacağını duyurmuştu. Peki şirket, Musk’ın hedefini gerçekleştirebilir mi? Otomobil şirketinin yapay zeka konusundaki uzmanlığı her ne kadar çalışan bir prototip tasarlamasına yardımcı olsa da ürünlerin seri üretime geçilerek yaygınlaşması zor olacak.

Elon Musk, 2021 Ağustos ayındaki sunumunda yeni insansı robotun adının Optimus, boyunun 173 cm ve kilosunun 57 kg olacağını ve robotun 20 kg’ye kadar ağırlık taşıyabileceğini açıklamıştı. Tokyo’daki Waseda Üniversitesi’nden Tetsuya Ogata konu hakkında, Tesla’nın robot mühendisliği alanında ilerlemesi gerektiğini vurguladı. Yoksa şirketin böyle cesur iddialarda bulunmayacağını söyledi. Ancak bunun yalnızca Tesla’nın kesinlikle çok fazla deneyime sahip olduğu yapay zeka sorunlarıyla değil, insansı robotların arabalardan çok daha karmaşık olduğu için donanım sorunlarıyla da karşılaşacağını belirtti. Bir insanla aynı görevleri yapabilen robot eller geliştirmenin çok zor olduğunu söyleyen Ogata, dokunsal geri bildirime izin veren duyuların nasıl yeniden üretileceğinin de büyük bir sorun yaratacağını ekledi.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Zhongyu Li ise Tesla’nın vizyonuna hayran olduğunu, ancak son teslim tarihinin “çok iddialı” olduğunu belirtti. Tesla’nın bir tür prototip gösterme hedefine ulaşmasını umduğunu, ancak onu pazara getirirken sorunlarla karşılaşabileceğini de ifade etti.

Kısa lansmanlar için bir prototipin yürümesi, mühendisler için o kadar da zor değil. Ancak insansı robotların günlük hayatta güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamak bambaşka bir durumdur çünkü güvenilir bir donanıma, robotun düşmesini engelleyebilecek, düşmeden sonra toparlanabilecek ve engelleri tespit edip önleyebilecek sağlam bir kontrol algoritmasına ihtiyaç vardır ve bunları sağlayabilmek yıllar sürebilir.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Florian Richte, bu projenin gerçekleşeceğine inanlardan. Ancak Musk’un vadettiği formda değil. Boston Dynamics’in koşabilen, zıplayabilen ve çeşitli görevleri yerine getirebilen, ancak aynı zamanda hantal bir gövdeye ve büyük bir sırt çantası tarzı pil takımına sahip olan Atlas robotunu örnek veren Richte, Tesla’nın bir yıl içinde prototip hedeflerinin tamamen gerçekleşeceğini düşündüğünü söyledi. Ancak Richte, bunun gerçekleşmesi için istenen gücün yarısı ve birtakım ‘ağırlıktan’ ödün verilmesiyle mümkün olacağını belirtti. Ayrıca, insansı robotların düz yüzeylerde oldukça hızlı bir şekilde dolaşabilmeleri gerektiğini, ancak kavrama gibi insan düzeyindeki diğer görevler için birkaç yıllık araştırma ve birçok yenilik gerektiğini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu