GÜNDEM

Telefon kameraları, DSLR kameralardan daha iyi olacak!

Sony yöneticilerine göre, akıllı telefon kameraları 2024 yılına kadar bağımsız DSLR kameralardan daha iyi görüntü kalitesine sahip olacak.

Sony, önümüzdeki iki yıl içinde akıllı telefonlara tanımlanan “kuantum doygunluğu” ve gelişmiş AI işleme gibi yeni teknolojilerin tek lens kurulumlarını etkin bir şekilde modası geçmiş hale getireceğini söyledi. Sony Başkanı ve CEO’su Terushi Shimizu, akıllı telefonlardan hareketsiz görüntülerin önümüzdeki birkaç yıl içinde tek lensli refleks kameraların görüntü kalitesini aşmasını beklediklerini belirtti. Aynı zamanda fotoğrafların ILC (değiştirilebilir lensli kamera) görüntü kalitesini geçeceğini de sözlerine ekledi. Bu arada, birçok kişi hala DSLR fotoğraf makinesi kullanmaya devam ediyor. Ancak fotoğrafçılık için üst düzey bir kamera kullanmak çekici olsa da bir akıllı telefon kadar kullanışlı bulunmuyor.

Hem üst düzey kameralar hem de akıllı telefonlar üreten Sony, akıllı telefon kameralarındaki en büyük iyileştirmelerden birinin, önümüzdeki iki yıl içinde iki katına çıkması beklenen sensör boyutlarıyla ilgili olacağını iddia etti. Ayrıca bu ilerlemenin çoklu çerçeve işleme uygulayarak yeni bir görüntüleme deneyimi gerçekleştireceğini de belirtti.

Öyle ki yapay zeka gibi yazılımdaki ilerlemeleri donanımdaki gelişmelerle birleştirmek; yakınlaştırma, dinamik aralık ve düşük ışıkta gürültü azaltma gibi özellikleri de iyileştirecektir. Sony, Apple dahil olmak üzere bir dizi önde gelen akıllı telefon üreticisi için görüntü sensörleri sağladığından dolayı bu sektörlerin bazılarına ilişkin rakipsiz bir anlayışa sahip konumda bulunuyor.

Şu anda Apple’ın en gelişmiş akıllı telefonu olan iPhone 13 Pro Max, üç Sony IMX 7 serisi sensör kullanırken, Sony akıllı telefonlar için küresel görüntü sensörü pazarında pazar lideri olarak %42’lik bir payla yerini koruyor.

Bununla birlikte Sony’nin kendi telefonları, “dünyanın ilk gerçek optik 85-125 mm zum lensine” sahip olan ve yakında piyasaya çıkacak Sony Xperia 1 IV ile bağımsız kamera işinde geliştirdiği teknolojinin aynısını ödünç alıyor. Eylül ayında piyasaya sürülecek olan telefon üç lens, gerçek zamanlı göz otomatik odaklama ve Sony’nin profesyonel seviye kameralarında bulunan benzer renk ayarları ve parametreleriyle birlikte geliyor.

Gelecekte ise akıllı telefonun kameralarının fotoğrafçılık pazarını yöneteceği öngörülüyor. İnovasyon sürekli gelişirse, bu olasılık gerçeğe daha yakın olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu