GÜNDEM

Teksas, biyometrik verilerini izinsiz toplanması iddiasıyla Google’a dava açtı

Teksas Başsavcısı Ken Paxton yaptığı açıklamada, bu tür verilerin ayrım gözetilmeksizin toplanmasına müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi.

Teksas, teknoloji devi Google’ın milyonlarca Teksaslı kişinin biyometrik verilerini yasa dışı bir şekilde kullandığını iddia ederek Google’a dava açtı. Şikayette, Teksas’ta faaliyet gösteren şirketlerin on yıldan fazla bir süredir insanların yüzlerini, seslerini veya diğer biyometrik verilerini önceden, bilgilendirilmiş onay olmadan toplamasının yasak olduğu belirtildi.

Ayrıca açıklamada, Google bu yasayı açıkça hiçe sayarak, 2015’ten beri sayısız Teksaslı vatandaşın biyometrik verilerini topladığı, yüzlerini ve seslerini Google’ın ticari amaçlarına hizmet etmek için kullandığı iddia edildi. Google ise, hizmet kullanıcılarının biyometrik toplama özelliğini kapatma seçeneğine sahip olduğunu söyleyerek davayla mücadele edeceğini söyledi.

Dava, Google Fotoğraflar uygulamasındaki yüz tanıma kayıtlarına dayalı olarak belirli kişilerin albümlerini oluşturan “yüz gruplandırma” gibi özelliklerin hem “istilacı” hem de “tehlikeli” olduğunu iddia ediyor çünkü ses ve yüz verileri bir kez “çalındıktan” sonra geri alınamıyor.

Teksas Başsavcısı Ken Paxton, Google’ın biyometrik verilerinin kendi “ticari amaçlarına” hizmet ettiğini iddia ederek, şirketin teknolojik büyümesi amacıyla yüz tarama verilerini geliştirdiğini öne sürdü. Paxton ayrıca, her ihlal için 25.000 dolara kadar para cezası talep etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu