GÜNDEM

Teknoloji devleri karbon ayak izlerini hafife mi alıyor?

Bir araştırma, büyük teknoloji şirketlerinin sera gazı emisyonlarını olduğundan daha az rapor ettiğini iddia ediyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırma SAP, IBM ve Google gibi büyük teknoloji şirketlerinin, iklim değişikliğini tetiklemedeki rollerine ilişkin bir inceleme sırasında sera gazı emisyonlarını eksik bildirdiğini öne sürdü.

Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmalar, yatırımcıların giderek daha fazla önem verdiği karbon ayak izleri konusunda şirketlerin beyan etme biçimlerinde tutarsızlıklar buldu.

Münih Teknik Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma iş seyahati, çalışanların işe gidip gelmesi ve şirketlerin ürünlerinin nasıl kullanıldığı gibi kurumsal karbon ayak izlerinin büyük bir bölümünü oluşturan kapsam 3 emisyonlarını inceledi. Teknoloji endüstrisindeki 56 şirkete odaklanarak, bu şirketlerin ortalama emisyonlarının yaklaşık yarısını rapor etmediklerini buldular.

Raporun yazarlarından biri olan Christian Stoll, Google’ın ana şirketi Alphabet gibi bazı şirketlerin karbon ayak izlerini raporlama konusunda tutarlı olduklarını, ancak sayılması gereken bazı emisyonları hariç tuttuklarını söyledi.

IBM gibi diğer şirketler ise kitleye bağlı olarak karbon ayak izlerini farklı şekilde bildirmiş ve dahil edilmesi gereken emisyonları hariç tutmuştu. Ne Google ne de IBM, bu iddialar karşısında bir açıklamada bulunmadı.

Yazarlar, şirketlerin emisyon raporlamalarını iyileştirebilecekleri yollar önerdiler. Kar amacı gütmeyen şirket araştırma firması Ceres’in kurumsal sera gazı emisyonlarının kıdemli yöneticisi Laura Draucker ise şirketlerin, değer zincirleri boyunca iklim riski için sıcak noktaları belirlemek amacıyla tahminler ve tarama araçları kullanabileceklerini söyledi. Ceres’in kendi araştırması, en büyük ABD şirketlerinin çoğunun iddialı iklim hedeflerinden yoksun olduğunu da gösterdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu