GÜNDEM

Tamamen elektrikli uçak ‘Alice’ ilk test uçuşunu yaptı

Sıfır emisyonlu Alice’in başarılı ilk uçuşu, yeni bir elektrikli havacılık çağını başlatıyor.

Elektrikli uçak üreticisi Eviation Aircraft, kısa atlama uçuşlarında kullanılabilecek tamamen elektrikli bir uçak tasarlayarak havacılık sektöründe yeni bir dönem başlatmayı hedefliyor. Şirket, elektrikli havacılıkta tarihi bir gün ve önemli bir kilometre taşı olan sıfır emisyonlu Alice uçağının ilk uçuşunu başarıyla tamamladı.

Alice’in gelişmiş pil sistemi, pil teknolojisi geliştikçe menzil iyileştirmeleri sağlayan son derece verimli ve sonsuz yükseltilebilir. Uçak ayrıca, daha fazla güvenilirlik ve sistem yedekliliği sağlayan, kablolu bir kokpit içerir. Eviation’ın CEO’su Gregory Davis konuyla ilgili, “Burada bulunan herkes için harika bir deneyimdi. Tarihin oluşumuna tanık olduk.” dedi.

Aynı zamanda Alice, 9 yolculu bir banliyö, zarif ve sofistike 6 yolculu bir yönetici kabini ve bir eCargo versiyonu dahil olmak üzere üç varyantta bulunuyor. Tüm konfigürasyonlar da iki ekip üyesini destekliyor. Yönetici kabini ve eCargo varyasyonları, iç mekan hariç banliyö konfigürasyonu ile aynıdır.

Tamamen elektrikli uçaklar bölgesel seyahatleri, işletmeler ve tüketiciler için daha ekonomik ve çevresel açıdan sürdürülebilir hale getirecek. Bu yeni nesil uçak, gürültü endişeleri veya kısıtlı çalışma saatleri nedeniyle şu anda ticari uçuşlar tarafından kullanılmayan havalimanlarına erişim sağlayarak toplulukları dönüştürme gücüne sahiptir. Eviation Alice, şimdi ise 1 ile 2 saat arasındaki kısa mesafeli yolculuklar için yaklaşık 35 dakikada şarj edilebilen bir batarya geliştirmeyi hedefliyor. Ayrıca şirket, 2027 yılına kadar hem yolcu hem de kargo uçakları için piyasada bulunmayı da umuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu