GÜNDEM

Sonsuz enerji üretmek için dünyanın kabuğu delinecek

Bir enerji şirketi, kaya sıcaklıklarının yaklaşık 500 °C olduğu dünyanın merkezinde sondaj yapacak.

Jeotermal enerji şirketi Quaise Energy, yenilenebilir enerjiyi açığa çıkarmak için Dünya’nın kabuğunu delmeyi planlıyor. Şirket Dünya’nın derin yeraltı gücünden yararlanmak için 63 milyon dolarlık fon topladı.

Massachusetts Institute of Technology‘in (MIT) yan kuruluşu olarak da bilinen Quaise Energy, Dünya’nın doğal jeotermal enerjisinden yararlanmak için MIT’den Paul Woskov tarafından geliştirilen teknolojiye dayanan öncü sondaj uygulamalarını kullanacaklarını söyledi. Bunun için şirket, yüzeyin 19 kilometre derinliğe inecek şekilde sondaj yapılmasını ve bu ultra derin delikleri kazmak için füzyon teknolojisi kullanacaklarını belirtti. Şirket ayrıca, kaya sıcaklıklarının yaklaşık 500 °C civarında olduğu dünyanın merkezinde daha önce hiç olmadığı kadar derine inmek istediklerini de dile getirdi.

Quaise görevinde başarılı olursa, nüfusun tamamı için tamamen yenilenebilir, tükenmez ve kolayca erişilebilir enerji kaynakları açığa çıkarılmış olacak. Şirket jeotermalin herhangi bir yakıt gerektirmediğini ve atık üretmediğini söyledi. Ayrıca en zorlu enerji ortamlarında bile yenilenebilir enerji ürettiğini belirtti.

Bugüne kadar açılan en derin delik, yaklaşık 20 yıl süren 12.289 m derinliğinde açılmıştı. Ancak Quaise, daha yumuşak zeminleri geçmek için geleneksel bir döner başlık ve daha sert zeminleri eritmek için de yüksek enerjili bir kiriş kullanan hibrit sondaj kulesinin sadece 100 günde 12,4 mile kadar delebileceğini söyledi.

Quaise CEO’su Carlos Araque, güneş ve rüzgar enerjisine erişimin daha kolay olduğunu, ancak sorunun fosil yakıtlarla yarattığımız medeniyeti güçlendirecek kadar enerjinin olmaması olduğunu söyledi. Bunun yerine jeotermal enerjiye erişmenin insanlığın %95’i için işe yarayabilecek bir çözüm olduğunu ekledi.

Şirket aynı zamanda daha uzun vadeli planları için 2026 yılına kadar elektrik üreten bir çalışma sistemine sahip olmayı düşünüyor. Ayrıca 2028 yılına kadar kömür yakıtlı elektrik santrallerini buhar yakıtlı tesislere dönüştürmeyi de umuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu