Teknoloji

Seyahatlerin yeni vazgeçilmezi: Pocketalk

Çeviri cihazı Pocketalk, yabancı ülkeye yapacağınız geziler için bavulunuza ekleyeceğiniz vazgeçilmez eşyalardan birisi olacak.

COVID-19’un ortaya çıkan yeni varyantları nedeniyle uluslararası seyahatler şimdilerde pek mümkün görünmüyor olabilir, ancak dünya gezintileri yeniden başladığında Sourcenext’in Pocketalk Plus Voice Translator cihazı, gezginlerin vazgeçilmezi olacak.

Pocketalk Plus Voice Translator gibi cihazlarla, elde taşınır tercümanlar hızla büyümeye devam ediyor. Avuç içi boyutunda olan bu cihazlar, kolayca cebinizde taşıyabileceğiniz kompakt bir yapıya sahip. Geniş ekranı 1,5 metrelik bir mesafeden görülebiliyor ve metin çevirilerinin okunmasını kolaylaştırıyor. Sağlam pil ömrü ve iki yıllık ücretsiz SIM hizmeti de onu harika bir arkadaş ve çeviri cihazları arasında en iyisi yapıyor.

Pocketalk Plus Voice Translator, konsept olarak gerçek zamanlı, ses tabanlı, iki yönlü çeviri halinde basitleştirilmiş bir pakette sunuluyor. Bu sayede kulaklıklar ve bir telefon aracısı yerine kullanıcılar, doğrudan küçük bir cep telefonu boyutundaki bir cihaza konuşabiliyor. 5×2,5 inç boyutunda ve yaklaşık 125 gram ağırlığındaki dikdörtgen cihaz, renkli bir dokunmatik ekran, yan tarafta ses kontrolleri ve plastik kasasının altında bir “action” düğmesi sunuyor. Sistem, Wi-Fi ve 130’dan fazla ülkede internete bağlanmasına izin veren küresel bir hücresel telsiz de içeriyor. Arka tarafında ise metnin fotoğrafını çekmek ve basılı çeviriyi geri almak için kullanabileceğiniz bir kamera bulunuyor. Şarj işlemi de bir USB-C bağlantı noktası üzerinden gerçekleşiyor. Ancak Pocketalk’un kendine ait bir yapay zekası yok. Bu nedenle, çevirilerini yapmak için buluta güveniyor.

Cihazı konuşmalar için kullanmak da oldukça basit. İki dil seçip konuşmak için düğmeye basılı tutulduğunda, sistem söylediklerinizi hızla diğer dile dönüştürüyor ve çeviriyi hem ekranda metin olarak görüntülüyor hem de yüksek sesle oynatıyor. Karşı taraf yanıt vermeye hazır olduğunda da çeviri yönünü tersine çevirmek ve işlemi tekrarlamak için ekrandaki bir simgeye dokunmak yeterli. Bazı cep çevirmenlerinden farklı olarak Pocketalk, takılı global bir SIM kartla birlikte geliyor ve iki yıl sonra SIM kartını yenilemek için yılda 50 dolar daha ödemeniz yeterli oluyor. Bu da onu, Wi-Fi olmasa bile dünyanın her yerinde kullanıma hazır bir cihaz haline getiriyor.

800×480 piksel dokunmatik ekran ve 192 saatlik bir pil ömrü vadeden cihazın hoparlörü de oldukça yüksek sesli ve kolay anlaşılabilir özellikte. Mikrofonlar, sesinizi gayet iyi algılıyor ve gürültülü bir odada sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. Hoparlör yerine kulaklık kullanmayı tercih ederseniz de Bluetooth 4.2 bağlantısı bulunuyor. Ayrıca Pocketalk, Android OS’in oldukça özelleştirilmiş bir sürümünde çalışıyor. Bu sayede, arayüz tamamen sıfır öğrenme eğrisi ile sezgisel hareket ediyor. 1 GB RAM ve 8 GB depolama ile birlikte bir ARM Cortex 53 dört çekirdekli 1.3 GHz işlemciye sahip Pocketalk’un kendi kendine yeten doğası, kullanımı oldukça kolaylaştırıyor, ancak cihazın bazen kimin konuştuğunu karıştırdığı ya da çevirinin yönünü tersine çevirdiğini belirtmekte de fayda var.

Pocketalk’un desteklediği dil sayısı da oldukça fazla. Şu anda 61’i sesli ve metinli, 21’i de yalnızca metin olmak üzere Marathi, Sundanese ve Esperanto gibi bazı şaşırtıcı dilleri bile destekliyor. Yazılım güncellemeleri yoluyla bu sayı, diğer yükseltmelerle birlikte genişlemeye devam ediyor. Rahatlığı, basitliği ve dil genişliğiyle büyük artılar sunan Pocketalk cihazının özel yazılımı, Japon yazılım devi Sourcenext tarafından güncelleniyor. Bu nedenle, Pocketalk’ın genel doğruluğunun, Google Translate veya Microsoft Bing’den alacağınız verimden çok daha iyi olduğunu söylemek mümkün.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu