GÜNDEM

Sabah ve akşam yapılan egzersizlerin farklı etkileri var

Araştırmalar, günün belirli saatlerinde yapılan egzersizin belirli organlara özel farklı sinyal molekülleri ürettiğini gösterdi.

Egzersizin hem bedensel hem de zihinsel sağlığa iyi geldiği biliniyor. Son araştırmalar da egzersizin günün belirli saatlerine bağlı olarak vücuda farklı şekillerde fayda sağladığını ortaya koydu. Ancak bilim insanları, egzersiz zamanlamasının neden farklı etkiler gösterdiğini hala bilmiyor. Bu nedenle, araştırmacılar daha kesin bir sonuç elde etmek için günün farklı saatlerinde yapılan egzersizlerin şimdiye kadarki en kapsamlı çalışmasını gerçekleştirdi.

Araştırma, vücudun günün belirli saatlerine bağlı olarak, egzersizden sonra belirli organlara özgü bir şekilde sağlığı geliştirici farklı sinyal moleküllerini ürettiğini gösterdi. Bu sinyallerin sağlık üzerinde uyku, hafıza, egzersiz performansı ve metabolik homeostaz gibi geniş bir etkisi var.

Araştırma ekibi, çalışma için sabahın erken saatlerinde veya akşam geç saatlerde egzersiz yapan fareler üzerinde bir dizi deney yaptılar. Kan örnekleri ve beyin, kalp, kas, karaciğer ve yağ dahil olmak üzere çeşitli dokular toplandı ve kütle spektrometrisi ile analiz edildi. Bu, bilim insanlarının her dokuda yüzlerce farklı metaboliti ve hormon sinyal molekülünü tespit etmesine ve günün farklı saatlerinde egzersiz yaparak nasıl değiştiklerini gözlemlemesini sağladı. Sonuç olarak, günün farklı saatlerinde egzersizi takiben farklı dokularda bulunan egzersize bağlı sinyal moleküllerinin kapsamlı bir haritası olan bir ‘Egzersiz Metabolizması Atlası’ çıkarıldı.

Çalışmalar, dokuların birbirleriyle nasıl iletişim kurduğuna ve egzersizin belirli dokulardaki hatalı sirkadiyen ritimleri “yeniden düzenlemeye” nasıl yardımcı olabileceğine dair daha derin bir anlayışı içeriyor. Ancak deneyler fareler üzerinde gerçekleştirildiği için çalışmada bazı sınırlamalar da var. Farelerin insanlarla birçok genetik, fizyolojik ve davranışsal özelliği paylaşırken, önemli farklılıkları da bulunuyor. Örneğin, fareler gece hayvanlarıdır ve egzersiz türü, yüksek yoğunluklu egzersize kıyasla farklı sonuçlar verebilen koşu bandı koşusu ile de sınırlandırılmıştır.

Son olarak analiz cinsiyet, yaş ve hastalığın etkilerini de dikkate almadı. Biyoloji Merkezi’nden Yardımcı Doçent Shogo Sato bu çalışmanın sınırlamalara rağmen, doğru zamanlı egzersizin sağlığı iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini anlamamıza yardımcı olabilecek daha fazla araştırmayı yönlendirmeye yardımcı olan önemli bir araştırma olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu