GÜNDEM

Pfizer 5 ila 11 yaş arası çocuklar için FDA’dan aşı izni istedi

FDA eğer 5-11 yaş arası çocuklar için COVID-19 aşı iznini kabul ederse, aşılar birkaç hafta içinde yapılmaya başlayabilir.

Birçok ebeveyn ve çocuk doktoru, Pfizer ve BioNTech ortaklığında geliştirilen aşının 12 yaşından küçük çocuklara da uygulanması çağrısında bulunuyor. Pfizer da bu yönde atılım yaparak bir tweet ile Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) resmen başvuru yaptığını duyurdu. FDA’nın aşıların çocuklar için güvenli olduğuna, gençler ve yetişkinlerdeki gibi daha küçük çocuklarda da işe yarayacağına dair yeterli kanıt olup olmadığına karar vermesi gerekecek. Bağımsız bir uzman heyeti, kanıtları Ekim ayında kamuoyu önünde tartışacak.

Çocuklar yeni öğretim yılına Amerika’da ve birçok bölgede yükselen delta varyantı ile başlarken, çocuklarına aşı yaptırmak isteyen ebeveynler bir süre daha beklemek durumunda kalacak. Bu gerginlik, şu anda aşı yaptırmaya uygun olmayan küçük çocuklar da dahil olmak üzere ABD’deki hastane yatışlarında artışa neden oldu.

Pfizer, araştırmasının küçük çocukların şu anda herkese verilen dozun üçte birini alması gerektiğini gösterdiğini söylüyor. İlaç firmasına göre, ikinci dozdan sonra 5 ila 11 yaşındakilerin virüsle savaşan antikor seviyeleri, tıpkı gençlerin ve yetişkinlerin normal aşılardan elde ettiği kadar güçlü antikorlar geliştirdi.

Çocukların yaşlı insanlara göre ciddi hastalık veya ölüm riski daha düşük olsa da COVID-19 bazen çocuklarda da ölüm riskini ortaya çıkarıyor ve ekstra bulaşıcı delta varyantı dünya geneline yayıldığı için gençlerdeki vakalar hızla artış gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde Pfizer, gençler ve yetişkinler için kullanılan dozajın üçte biri olan 10 mikrogramlık iki dozun güvenli olduğunu ve küçük çocukların klinik denemesinde “güçlü” bir bağışıklık tepkisi oluşturduğunu gösteren yeni veriler yayınladı. Şirket, 16 ila 25 yaşları arasındaki bir çalışmada görülenlerle karşılaştırılabilir bir bağışıklık tepkisi ve yan etkiler üretildiğini söyledi.

Pfizer, 5 ila 11 yaşları arasındaki 2 bin 268 gönüllüde daha düşük doz ile bir inceleme yaptı ve ciddi bir yan etki olmadığını belirtti. Ancak çalışma, çoğunlukla genç erkeklerdeki ikinci dozdan sonra bazen ortaya çıkan kalp iltihabı gibi son derece nadir yan etkileri tespit edecek kadar geniş çaplı değildi.

FDA, çocuklara göre olan dozların acil kullanımına izin verirse, bu yaş grubundaki aşıların başlayabilmesi için başka bir engel daha bulunuyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin danışmanları da çocuklar için aşıların önerilip önerilmeyeceğine bir dair sonuca varacak ve nihai kararı verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu