GÜNDEM

Personel sıkıntısı nedeniyle otellerde robotlar çalışacak

Oda servisi robotları, koronavirüs pandemisinden kaynaklanan iş krizi nedeniyle personele yardımcı olacak.

COVID-19 pandemisi nedeniyle otellerde yaşanan personel sıkıntısına çözüm olarak oda servisi robotları kullanılmaya başlandı. Savioke’in Relay Plus robotları oda servisi sağlamak, otel personelinin özellikle iş nedeniyle yaşadığı bir problem esnasında yardımcı olmak basit görevleri üstleniyor.

Savioke CEO’su Steve Cousins, Relay Plus robotlarının çalışanların yerini almak yerine personellere pandemi sürecinde yardımcı olmak için görev alacağını söyledi. Robotların ilk olarak, lobide ve koridorlarda gezinmek için yalnızca bir kez eğitilmesi gerekiyor. Ayrıca asansör çağırmak için programlanan robotlar, belirlenen kat düğmesine de basabiliyor.

Bununla birlikte robotlar konuklara alkolsüz içecekler sunmak, misafirlerin eşyalarını odalarına götürmek gibi hizmetler de verebiliyor. Cousins, 7/24 kullanılabilen robotların servis personelinin müşterilerle daha fazla zaman geçirmesini ve çalışanların iş memnuniyetini artırmasını sağladığını belirtiyor. Robotların kullanılmaya başlanmasından itibaren oda servisi bekleme süresinin 30 dakikadan 5 dakikaya kadar düştüğünü ekleyen Cousins, aynı zamanda COVID-19 nedeniyle oluşan virüs bulaşma kaygısının da azalttığını söylüyor.

Öte yandan şirket, 2014 yılında robotların Relay adlı daha eski bir sürümünü devreye almıştı ancak robotlar asansörleri kendi başlarına kullanamadılar. Cousins, şirketin en son sürümü olan ve asansör düğmelerine basmayı başarabilen Relay Plus ile bu sorunun üstesinden geldiklerini dile getirdi. Yeni sürüm Aralık ayında piyasaya sürüldü. O zamandan beri şirket, Kaliforniya’dan New York’a kadar birçok otellerden sipariş aldı.

Los Angeles’taki Dream Hollywood otelinin genel müdürü Vaughn Davis, oda servisi gelirlerinin geçen bir buçuk yılda iki katından fazla arttığını söyledi. Davis, robotların düşük ücretli teslimat görevlerini üstlenerek, servis personellerinin şampanya ve özel siparişler gibi yüksek bahşiş getiren teslimatlara odaklanabileceklerini söyledi.

Cousins ayrıca, ülke çapındaki robot filosunun gelecek yıl ikiye katlanmasını beklediklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu