Teknoloji

Oyunlardaki ganimet kutuları kumara benziyor

Yapılan yeni bir araştırma, oyunlarda bulunan ganimet kutularının kumara benzediğini ortaya koydu.

Yeni bir rapora göre, oyun ganimet kutuları ve kumar arasındaki bağlantı “sağlam bir şekilde doğrulandı”. BBC’nin haberine göre, Plymouth ve Wolverhampton üniversitelerindeki araştırmacılar tarafından yürütülen rapor, oyunlardaki ganimet kutularının “yapısal ve psikolojik olarak kumara benzediğini” buldu.

Ayrıca, çok sayıda çocuğun ganimet kutuları açtığını da ortaya çıkardı. Birleşik Krallık hükümeti, kumar yasalarının bu tür ganimet kutularını kapsaması gerekip gerekmediğini tartışıyor.

Yaklaşan Kumar Yasası incelemesi bu soruya yanıt verecek şekilde düzenlendi. Lordlar Kamarası, ganimet kutularının “şans oyunları” olarak sıkı bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Ganimet kutuları, silah veya kozmetik kostüm gibi rastgele bir oyun içi öğe koleksiyonu olarak kullanılan bir öge olarak karşımıza çıkıyor. Bazen oyunu oynayarak da kazanılan, bazen de gerçek parayla alınan bu mühürlü kutular bazı oyunlarda bulunan bir özellik.

GambleAware yardım kuruluşu tarafından yaptırılan yeni araştırma, oyun içi rastgele ödüller ile kumar arasındaki bağlantıların gücünü incelemek için mevcut verileri derledi:

  • Oyuncuların yaklaşık yüzde 5’i kutulardan toplam gelirin yarısını elde ediyor
  • Konuyla ilgili 13 çalışmadan 12’si, kumar davranışıyla “kesin” olarak ilgili olduğunu ortaya koydu.
  • Genç erkekler ganimet kutularını en çok kullanan kişiler oldu. Genç yaş ve düşük eğitim bu kullanımı artırıyor.

Raporda birçok oyunun, (sınırlı süreli eşyaları veya özel fırsatları kaçırma korkusu gibi) insanları ganimet kutuları satın almaya teşvik etmek için “psikolojik dürtü” kullandığı belirtildi. Çalışma, sektör için önemli olan yüzde 5’lik büyük harcama yapanların kutulara ayda 70 sterlin veya 100 dolardan fazla harcayabileceğini belirtiyor. Ancak rakamların yüksek olması bu kişilerin çok para kazanan zengin insanlar olduğu anlamına gelmiyor.

Raporun Plymouth Üniversitesi’nden yazarlarından biri olan Dr. James Close, çalışmanın ganimet kutuları ile “sorunlu kumar davranışları” arasındaki bağlantıyı kurduğunu söyledi. Close, “Sorunlu kumarbazlar, oyuncular ve gençler gibi risk altındaki bireylerin ganimet kutusu gelirlerine orantısız katkılar yaptığını da gösterdik.” diye ekledi.

GambleAware başkanı Zoe Osmond ise hayır kurumunun “kumarın artık çocuklar ve gençler için günlük yaşamın bir parçası olduğu konusunda giderek daha fazla endişe duyduğunu” söyledi. Osmond, “Artık politikacıların bu araştırmayı ve diğer kuruluşların kanıtlarını gözden geçirmesi ve bu endişeleri gidermek için hangi yasal ve düzenleyici değişikliklere ihtiyaç olduğuna karar vermesi gerekiyor.” dedi.

Ulusal oyun endüstrisi organı Ukie’nin bir sözcüsü de oyun şirketlerinin konuyla ilgili “çoktan harekete geçtiğini” söyledi ve ekledi: “Oyuncularımızı hükümet ve diğer kuruluşlarla ortaklaşa desteklemek için yapıcı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu