GÜNDEM

Nike, MetaVerse evreni için büyük hamle yaptı!

Sanal spor ayakkabı üreticisi RTFKT’yi satın alan Nike, MetaVerse üzerindeki etkisini sanal spor ayakkabılarla genişletmeyi hedefliyor.

Nike, markasının popülerliğini gerçek dünyada olduğu gibi dijital dünyada da artırmayı hedefliyor. Spor giyim devi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, MetaVerse evrenindeki sanal spor ayakkabı üreticisi RTFKT’yi satın aldığını duyurdu. Böylelikle Nike, MetaVerse üzerindeki etkisini sanal spor ayakkabılarla genişletmeyi düşünüyor.

Bu yılın başlarında, sanal spor ayakkabı ve giyim koleksiyonlarının satış hedefleriyle ilgili 7 ticari marka başvurusunda bulunan Nike, Air Force 1 ve Blazer gibi ürünlerini içeren dijital bir showroom platformu oluşturdu. Bununla birlikte Nike hayranlarının oyun oynaması, birbirleriyle bağlantı kurması ve avatarlarını sanal giysilerle giydirmesi için dijital bir dünya olan “Nikeland”ı başlatmak için Roblox video oyun platformuyla ortaklık kuruldu.

Nike CEO’su ve başkanı John Donahoe yaptığı açıklamada, Nike’ın dijital dönüşümünü hızlandırmak ve müşterilerine yaratıcılık, oyun ve kültürün birleştiği bir hizmet vermek istediklerini belirtti. Ayrıca yetenekli bir içerik ekibi oluşturduklarını söyleyen Donahoe, planlarının RTFKT markasına yatırım yapmak, yenilikçi ve yaratıcı topluluklarına hizmet etmek ve bunları büyüterek Nike’ın dijital ayak izini çoğaltmak olduğunu söyledi.

Nike’ın daha önce NFT’ler veya kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisi kullanılarak çevrimiçi olarak alınabilen, satılabilen veya alınıp satılabilen, takas edilemeyen tokenler dünyasında başlıca aday olduğu söylenmişti. 2019’da Nike’a fiziksel ayakkabıları satılabilecek, takas edilebilecek veya bir çevrimiçi blok zinciri dolabında saklanabilecek sanal versiyonları birbirine bağlayan dijital ayakkabıları piyasaya sürmeye yönelik bir sistem olan “CryptoKicks” için bir patent verildi.

RTFKT’nin satın alınması, Nike’ın MetaVerse dünyasına geçişinde bir sonraki adımı işaret ediyor. 2020’de kurulan RTFKT, moda ve oyun arasında ürünler yaratmak için oyun motorları, NFT’ler, blok zinciri kimlik doğrulaması ve artırılmış gerçeklikle birlikte çalışıyor. Dijital sanatçılarla ortak olan RTFKT, daha önce yaklaşık 7 dakikada 3,1 milyon dolar değerinde spor ayakkabı NFT’si satmıştı.

RTFKT’nin kurucularından olan Benoit Pagotto, bu iş birliğinin RTFKT markasını oluşturmak için eşsiz bir fırsat oluşturduğunu ve Nike’ın temel gücünden ve uzmanlığından yararlanmaktan heyecan duyduklarını dile getirdi. Ayrıca Nike’ın inovasyon, yaratıcılık ve topluluk için sürdürdüğü çalışmalarını MetaVerse evreninde büyütmek için sabırsızlandıklarını da belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu