GÜNDEM

Neuralink ilk insan testlerine hazırlanıyor

Elon Musk’ın şirketi Neuralink’in domuz üzerinde test edilen implantları, felçli insanların yürümesini sağlayabilir.

Neuralink, yalnızca aklını kullanarak video oyunları oynayabilen dokuz yaşındaki bir maymunla ilgili başarılı bir deney de dahil olmak üzere, domuzlar üzerinde de çeşitli deneyler gerçekleştirdi. Firma, sonunda teknolojiyi “insan-yapay zeka simbiyozuna” izin vermek için kullanmayı umuyor. Elon Musk’ın 2022 yılı içerisinde gerçekleşeceğini söylediği insan deneyleri, muhtemelen bir bilgisayar imlecinin doğrudan sinirsel kontrolünü elde etmek için Neuralink’in arayüzünü kullanan felçli insanları içerecek.

Elon Musk’ın beyin-bilgisayar arayüzü teknolojisinin ilk insan denemelerine başlayacağı düşünülüyor. Neuralink’te bir ‘Klinik Araştırma Direktörü’ için yayınlanan yeni bir iş ilanı, nöroteknoloji girişiminin beyin çipi araştırmasını bir sonraki aşamaya taşımaya hazırlandığını ortaya koyuyor.

Verilen iş ilanı, şirketin hedeflerine ulaşmak için “misyon odaklı” ve “yukarı ve ötesine gitmeye istekli ve istekli” adaylar için çağrıda bulunuyor. Neuralink ilan için “dünyayı değiştirmek ve farklı alanlardan en zeki ve en yetenekli uzmanlardan bazılarıyla çalışmak için bir fırsat” sunduğunu iddia ediyor.

Neuralink teknolojisinin, ilk pratik uygulamaları sayesinde önemli beyin ve omurga sorunlarını sorunsuz bir şekilde yerleştirilmiş bir cihazla iyileştireceğini söyleyen Musk’a göre, bu çığır açan yöntem beyin bozuklukları ve hastalıkları olan insanları tedavi etmeyi içerecek. Musk ayrıca, Neuralink’in beyin çipinin potansiyelinin neredeyse sınırsız olduğunu iddia ediyor.

Bununla birlikte Musk’ın, şirketin gelişim hızı konusunda oldukça iddialı vaatlerde bulunma geçmişi var. 2019 yılında cihazın 2020 yılına kadar bir insan kafatasına implante edileceğini öngördü. Aynı zamanda Neuralink, daha önce sadece zihnini kullanarak video oyunu Pong’u oynayan çip implante edilmiş bir maymunun videosunu yayınlamıştı.

Bununla birlikte, Neuralink araştırmacıları tarafından yazılan 2019 tarihli makalede, bir robot tarafından beyne cerrahi olarak implante edilen bir dizi “küçük ve esnek elektrot ‘ipleri’” kullanan bir beyin-bilgisayar arayüzünü tanımladı. Cihazın kendisi “bir madeni para büyüklüğünde” ve görünüşe göre beyne kalıcı bir zarar vermeden kafatasının bir parçasını değiştirebilir. Ayrıca gelecek sürümler, tüm gün pil ömrüne sahip olacak ve kullanıcının akıllı telefonuna kablosuz olarak bağlanabilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu