GÜNDEM

NASA yeni bir kara delik keşfetti

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu, 30 milyon ışık yılı uzaklıktaki Henize 2-10 galaksisinde yeni bir kara delik tespit etti.

Yeni bir araştırma, kara deliklerin sandığımızdan daha üretken olabileceğini gösterdi. Gökbilimciler, yaptıkları gözlem ve çalışma sonucunda Henize 2-10 galaksisinde yeni yıldızları doğuran bir kara delik tespit ettiler. Söz konusu süper kütleli kara delik, yaklaşık 30 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. Bu keşif kara deliklerin önceden bilindiği gibi yıkıcı değil, üretken olabileceğini ortaya koydu. Kara deliklerin geçmişte yıldızları yuttuğu düşünülse de yeni kanıtlar yıldızların gelişiminde de rol oynadığını gösteriyor.

Çalışmanın baş araştırmacısı Amy Reines yaptığı açıklamada, geçmişten beri Henize 2-10 galaksisinin sıradışı ve özel olduğunu düşündüğünü ve şimdi Hubble Uzay Teleskobu sayesinde kara delikle yıldız oluşum bölgesi arasındaki bağlantıyı bulduklarını söyledi. Reines’e göre, Hubble teleskobu tarafından sağlanan bu yeni galaksi keşfi, yeni yıldızları doğuran kara deliğin şu anda saatte yaklaşık 1.609.344 km hızla hareket eden gaz yaydığını gösteriyor. Buradaki kara delik daha küçük olduğu için çıkış daha büyük galaksilerde bulunanlardan daha yavaş hareket ediyor. Reines ve ekibi bunun yeni yıldızların oluşumuna neden olduğunu açıkladı.

Daha büyük galaksilerde kara deliğe doğru çekilen maddeler, kara deliğin manyetik alanları tarafından parçalanır. Bu da neredeyse ışık hızıyla hareket eden plazma patlamalarına neden olur. Bu akıma yakalanan herhangi bir gaz bulutu, yıldızları yaratamayacak kadar çok ısınabilir. Fakat cüce galaksi Henize 2-10’daki kara delik daha küçüktür ve bu kara delikten dışarı çıkan maddeler daha yumuşak biçimde hareket eder. Bu da gazın yıldızların oluşumunu engellemek yerine, gelişimine uygun biçimde sıkıştırıldığı anlamına gelir.

Hubble’ın kullanıldığı yeni kara delik keşfi, bu tür süper kütleli kara deliklerin nasıl oluştuğuna dair yeni ayrıntılar da sağlayabilir. Bu kara delik küçük olduğu için şimdi daha büyük diğer kara deliklerin daha genç evrelerindeyken neye benzediğine, nasıl oluştuğuna ve nasıl büyüdüğüne açıklık getirilebilir. Reines, ilk kara deliklerin incelemesi yapılamadığı için nasıl oluştuklarına dair fikirleri şimdi öğrenebileceklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu