GÜNDEM

NASA uzay aracı ilk kez Venüs’ün görüntülerini kaydetti

WISPR görüntülerinde görülen yüzey özellikleri, Magellan misyonundan görülenlerle eşleşiyor.

Tarihte ilk kez bir NASA uzay aracı, görünür ışık tayfında Venüs yüzeyinin görüntülerini yakaladı. Parker Solar Probe, Temmuz 2020’de Güneş’i inceleme görevinde yakındaki gezegenin yanından geçerken enstantaneleri kaydetti.

Dünya’dan yaklaşık 40 milyon km uzaklıkta bulunan ve kurşunu eritecek kadar sıcak olan Venüs, zehirli bulutla gizlenmiş yüzeyi normalde yalnızca karmaşık radar veya yörüngeden kızılötesi görüntüleme yoluyla görülebilir. NASA, uzay aracının WISPR cihazıyla iki PSP uçuşu sırasında çekilen görüntüleri yayınladı. Görünür ışık için optimize edilen WISPR, insan gözünün görebileceği dalga boylarında görüntüler alıyor.

NASA, kıtasal bölge Afrodit Terra, Tellus Regio platosu ve Aino Planitia ovaları gibi Venüs özelliklerini gösterdiğini söyledi. Bulutlar, Venüs’ün yüzeyinden yayılan görünür ışığın çoğunu engeller, ancak bazıları yine de geçer. Gündüz tarafında bu kırmızı ışık, Venüs’ün bulut tepelerinden yansıyan parlak güneş ışığının ortasında kaybolur. Ancak gece tarafında, WISPR kameraları yüzeyden çıkan yoğun ısının neden olduğu bu zayıf parıltıyı yakalayabildi.

Görüntüler, 1990’larda RADAR kullanılarak haritalanan Venüs’ün topografyası hakkında yeni bir şey öğrenmemize yardımcı olmasa da bilim insanlarının gezegenin tarihi hakkında daha fazla şey öğrenmesine yardımcı olabilir. Bunun nedeni, farklı minerallerin ısıyı farklı şekilde iletmesi ve uzmanların Venüs’ün yüzeyinin yapısını araştırmasına izin vermesidir.

Bununla birlikte, yakın tarihli bir araştırma da gezegende yaşamın kanıtı olabileceğini ortaya çıkarmasının ardından Venüs, bilim insanlarının özel ilgisini çekmeye devam ediyor. 2020’de bir ekip, yüzeyinin 42 mil üzerindeki bulutlarda fosfin adı verilen kokuşmuş bir gazın bulunabileceğini gösterdi. Çürüyen balık veya sarımsak gibi kokan renksiz gaz, yalnızca organik madde bataklıklarda veya bazı hayvanların bağırsaklarında parçalandığında doğal olarak oluşur.

Aynı zamanda NASA, Venüs’ün yüzeyini yörüngeye oturtmak ve haritalamak için 2026’da Veritas misyonunu başlatmayı planlıyor. PSP görüntülerinde görünen özellikler, 1990’larda Venüs’ün yer şekillerini ve tektoniğini inceleyen Magellan misyonunun radar taramalarıyla eşleşiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu