GÜNDEM

NASA, Dünya’nın gizli kökenlerini keşfedecek

Lucy, Jüpiter’in Truva asteroitlerine giden ve güneş sisteminin kökenleri hakkında ipuçları arayan ilk uzay gemisi olacak.

NASA, 12 gün içinde Lucy adlı bir uzay aracını Jüpiter’in Truva asteroitlerine fırlatacak ve güneş sisteminin kökenlerine ilişkin cevapları aramaya çalışacak. Lucy, güneşi iki yığın halinde çevreleyen bu asteroitleri tarihte ziyaret eden ilk uzay aracı olacak.

Washington’daki NASA Genel Merkezi’nde Lucy proje bilimcisi Tom Statler, bu keşfin güneş sistemimizin uzak geçmişinin araştırılması açısından harika bir fırsat olduğunu söylüyor. Öyle ki Truva asteroitlerinin dış gezegenleri oluşturan ilkel maddenin kalıntıları olduğu düşünülüyor. Bu nedenle Lucy, farklı asteroit türlerine girerek bilmediğimiz bir sürü şey keşfedebilir.

Bu keşif gezisi, güneş sisteminin 4.6 milyar yıl önce oluşmasından bu yana asteroitler çok az değiştiğinden, bize güneş sisteminin kökeninde nasıl bir şey olduğu, gezegenlerin hangi koşullarda oluştuğu, bulundukları yere nasıl geldikleri ve çok daha fazlası hakkında birçok fikir verecek.

NASA’ya göre, Truva asteroitleri içinde üç ana tür var: C-, P- ve D-tipleri. Koyu kırmızı P ve D tipi Truvalar, Neptün’ün yörüngesinin ötesine uzanan buzlu cisimlerden oluşan Kuiper Kuşağı’ndakilere benziyor. C-tipleri öncelikle asteroitlerin Ana Kuşağı’nın dış kısımlarında, Mars ve Jüpiter arasında bulunuyor.

Adını insan yaşamının ve gelişiminin kökenini anlamaya yardımcı olan keşfedilen fosilleşmiş kadından alan Lucy, şimdilerde Dubai’de Expo 2020’de sergileniyor. Güneş sisteminin bir tarafından diğerine inanılmaz bir yolculuğa çıkacak olan Lucy, 12 yıl içinde yaklaşık 6.437.376.000 kilometre yol alacak ve saniyede yaklaşık 17.881.6 metre hızla hareket edecek.

Lucy, asteroitleri incelemek için renkli ve siyah beyaz kameralar, bir termometre ve asteroitlerin yüzey malzemelerinin bileşimini belirlemek için bir kızılötesi görüntüleme spektrometresi dahil olmak üzere üç bilim aracı kullanacak. Uzay aracı, asteroitlerin kütlelerini belirlemeye yardımcı olmak için de kullanılabilen antenini kullanarak Dünya ile iletişim kuracak. Eğer her şey yolunda giderse Lucy Dünya’ya geri dönecek.

Lucy, 16 Ekim’de yakındaki asteroitlere doğru yola çıkacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu