GÜNDEM

Müzik zevki kişilik özelliklerinden etkilenebilir!

Yeni bir çalışma, kişilikleriyle özdeşleştiğimiz sanatçıların müziklerini tercih ettiğimizi söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kişilik özelliklerinin insanların müzik zevkini tahmin edebileceğini ortaya koydu. Araştırmacılar, müzik zevkinin genellikle tercih edilen türlerle tanımlandığını, ancak tercihleri anlamanın daha doğru bir yolunun müzikal özellikler olduğunu söylüyor.

Çalışma, insanların özellikle gençlik yıllarından itibaren müziğe düşkün olma eğiliminde oldukları ve belirli bir yaş aralığındaki (10 ila 30) müziği daha kolay hatırladıklarını gösteriyor. Araştırmanın yazarı David M. Greenberg, uyarılmanın, müzikteki enerji ve yoğunluk miktarıyla ilişkili olduğunu söyledi. Aynı zamanda şarkılardaki derinliğin hem duygusal hem de entelektüel karmaşıklık düzeyini gösterdiğini belirtti. Buna bağlı olarak rap müziğinin derinliğinin düşük, klasik müziğin ve caz müziğinin derinliğinin yüksek olabileceğini gördüklerini dile getirdi.

Araştırmada, sosyokültürel farklılıklara rağmen, dünyanın dört bir yanındaki katılımcıların, Batı müziğinin belirli türlerini tercihleriyle tutarlı bir şekilde ilişkili olan kişilik özellikleri sergilediğini buldu. Örneğin dışa dönüklük, iyimser çağdaş müzik tercihiyle, açıklık ise sofistike veya serebral stiller tercihi ile ilişkilendirildi. Aynı zamanda bilişsel tarzlarımız ve nasıl düşündüğümüz, sevdiğimiz müzik türlerini de tahmin edebilir.

Çalışma ayrıca, farklı kültürlerden insanlar arasında temel bir fark olduğunu, Latin Amerika’daki insanların diğer bölgelerdeki insanlara kıyasla daha heyecan verici müzik dinlemeye ve Asya’daki insanların diğer bölgelerdeki insanlardan daha rahatlatıcı müzik dinlemeye eğilimli olduklarını gösterdi.

Bununla birlikte, insanların müzikle nasıl ilişki kurduğuna dair yaş eğilimleri de bulunuyor. Genç insanlar yoğun müziklerden hoşlanırken, yaşlı insanlar daha sakin müziklerden hoşlanıyor. Ayrıca yumuşak müzik dinleyenlerin kadın olma olasılığı daha yüksekken, yoğun müzik dinleyenlerin erkek ve Batı Yarımküre’den olma olasılığı da daha fazladır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu