Kültür

Müze Kart: Müzeleri uygun fiyatla sıra beklemeden gezmek

Müzeleri gezmek için pratik bir araç olarak işlev gören Müze Kart ile Türkiye’de yüzlerce müzeye bilet sırası beklemeden giriş yapabilirsiniz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yerli turistlerin müzeleri ziyaret etmesini teşvik edecek bir çözüm bulmaya yönelerek Müze Kartı pratik ziyaretçi kartı olarak kullanıma sunmuştu. 2021 yılı itibarıyla 60₺ karşılığında sahip olunan Müze Kart’ı öğrenciler ise 30₺ ödeyerek satın alabiliyor. Müze Kart Plus ile Türkiye çapında birçok müze ziyaret edilebiliyor.

Müze Kart, İstanbul’da bulunan Topkapı Sarayı, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri gibi müzelerin bilet satış gişelerinden temin edilebiliyor. Müze Kart satın almak için nüfus cüzdanı ve bir adet vesikalık fotoğraf yeterli oluyor. Müze severler dilerse, İstanbul’daki satış noktaları ya da internetten de Müze Kart’ı satın alabiliyor.

Yalnızca sahibi tarafından kullanılabilen Müze Kart’a satın alınırken kimlik bilgileri işleniyor ve kart sahibinin fotoğrafı da ekleniyor. Kimlik gibi kişiselleşen Müze Kart, böylelikle başkası tarafından kullanılamıyor.

Müze Kart, satın alındıktan itibaren 1 yıl boyunca Türkiye’de belirlenmiş tüm müzelerde kullanılabiliyor. Her müze gezisinde bilet parası ödemek ya da gişe kuyruğunda beklemek yerine, tek seferde satın alınarak müthiş bir tasarruf sağlıyor. Ayrıca, bilet sırası beklemeden direkt geçiş yapılabiliyor.

Müze Kart ile İstanbul’da ziyaret edebileceğiniz müzeler:

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Tarihi Yarımada’da Ayasofya’ya çok yakın bir konumda bulunan Topkapı Sarayı, Müze Kart ile ücretsiz ziyaret edilebilecek en önemli noktalardan biri. Salı günleri kapalı olan müze, 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediyor. Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı için ayrıca bilet almak gerekiyor çünkü Müze Kart bu bölümlerde maalesef geçerli değil.

Beylerbeyi Sarayı

Boğazın en güzel yerinde, Üsküdar’ın yanı başında Beylerbeyi semtinde bulunan Beylerbeyi Sarayı, Avrupa barok tarzı mimarisi ve oryantal dokusu ile İstanbul’un en görkemli saraylarından birisi. Beylerbeyi Sarayı, Pazartesi günleri haricinde her gün 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaretçilerini kabul ediyor.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Tarihi Yarımada’da yer alan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Türk ve İslam sanatı eserlerini kapsayan ilk Türk müzesi. Müze, Pazartesi günleri haricinde her gün 10:00–17:00 (01 Ekim-01 Nisan kış dönemi 09:00-18:00) saatleri arasında ziyarete açık.

Yıldız Sarayı

Türk-Osmanlı saray mimarisinin son örneği olan Yıldız Sarayı, Beşiktaş semtinin Yıldız tepesinde yer alıyor. Sarayın içinde köşkler, müze binaları, park ve bahçeler var. Yıldız Sarayı kompleksi içerisinde köşklerin haricinde, Yıldız Sarayı Müzesi, Sahne Sanatları Müzesi ile İBB Şehir Müzesi ve Yıldız Saray Tiyatrosu bulunuyor. Yıldız Sarayı ziyaret saatleri Pazartesi günleri hariç 09:00 – 18:00 saatleri arasındadır.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Sultanahmet Camii kompleksi içindeki Arasta Pazarı alanında yer alan son derece etkileyici bir müze olan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, M.S. 610’dan 641’e kadarki Doğu Roma İmparatorluğu dönemindeki eski Bizans saraylarının dünyada en iyi korunmuş durumdaki sayısız mozaiğine ev sahipliği yapıyor. Pazartesi günleri hariç 10:00–17:00 (01 Ekim-01 Nisan kış dönemi 09:00-17:00) saatleri arasında Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’ni ziyarete edebilirsiniz.

Fethiye Müzesi

İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan Fethiye Müzesi, Doğu Roma Döneminde Pammakaristos Manastır Kilisesi olarak hizmet veriyordu. Müze, Ayasofya ve Kariye Camii ile birlikte İstanbul’da Bizans mozaiklerini görmek için en iyi yerler arasında bulunuyor. 2018 yılı itibarıyla tadilata giren müze, şimdilik ziyarete kapalı.

Galata Kulesi

Dünyanın en eski kuleleri arasında sayılan ve İstanbul’un sembollerinden biri olan Galata Kulesi, 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edildi. İstanbul’un siluetini oluşturan en önemli yapılardan biri olan Galata Kulesi’ni her gün 10:00-19:00 (01 Kasım-01 Nisan arası) 08:30-23:59 (01 Nisan-01 Kasım arası) saatleri arasında Müze Kart ile gezebilirsiniz.

Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevihanesi

Galata semtinde, Galip Dede yokuşunun bitiminde yer alan Galata Mevlevihanesi Müzesi, Sultan II. Bayezid döneminde 1491 yılında külliye olarak inşa edilmiş ve İstanbul’un en eski mevlevihanesi olarak bünyesinde semahane, derviş hücreleri, şeyh dairesi ve hünkar mahfeli, bacılar kısmı, kütüphane, sebil, muvakkithane, mutfak, türbeler ve hazine bulunduruyor. Müze, Pazartesi günleri hariç her gün 09:00-17:00 (1 Ekim-1 Nisan arası) 09:00-19:00 (1 Nisan-1 Ekim arası) ziyaretçilerini bekliyor.

Rumeli Hisarı

İstanbul’un fethinin sembollerinden olan Rumeli Hisarı, Fatih Sultan Mehmet tarafından Boğaziçi’nden geçen gemileri kontrol etmek amacıyla yaptırılmış, 1953 yılında da müze olarak ziyarete açılmıştır. Rumeli Hisarı’nı Müze Kart ile gezmek için Pazartesi günleri hariç 09:00-17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi

İslam Bilim Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından 2008 yılı Mayıs ayında açılan müze, Gülhane Parkı’nda saray sur duvarına bitişik Has Ahırlar Binası’nda yer alıyor. 3 bin 500 metrekarelik sergi alanına sahip müze, toplam 570 alet, maket ve model koleksiyonu ile alanında Frankfurt’tan sonra dünyada ikinci örnek teşkil eden müze olarak kabul görüyor. Müze, 09:00-16:00 saatleri arasında her gün ziyaretçilerini kabul ediyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Dünyanın en zengin müzelerinden biri olma özelliğini taşıyan İstanbul Arkeoloji Müzeleri; Çinili Köşk, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Arkeoloji Müzesi olmak üzere üç farklı müzeyi içerisinde barındırıyor. 1891 yılında Osmanlı döneminin en ünlü arkeolog ve ressamı olan Osman Hamdi Bey tarafından açılan müze, farklı medeniyetlere ait derin izleri geçmişten günümüze taşıyarak gözler önüne seriyor. Ziyaretçiler İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ni Pazartesi günleri haricinde her gün 10:00–17:00 (01 Ekim-01 Nisan kış dönemi 09:00-18:00) saatleri arasında gezebiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu