GÜNDEM

MIT araştırmacılarından robotlar için yapay zeka sistemi

MIT’den bilim insanları, robotlara bir gün insanların sahip olduğu türden el becerisi kazandırabilecek bir sistem geliştirdi.

Çoğu insan, bir nesneyi eline aldığında onu nasıl yönlendireceğini düşünmez çünkü bu, doğal olarak öğrenilen bir kabiliyettir. MIT’den bir grup bilim insanı da bu odakta, robotlara insanlarda olduğu türden el becerisi verebilecek bir sistem geliştirdi. Bir yapay zeka algoritması kullanan araştırmacılar, 2.000’den fazla nesneyi algılayabilen antropomorfik bir el yarattılar. Oluşturulan sistemde, robotik elin nesneyi hareket ettirmenin bir yolunu bulması için nesnenin ne olduğunu bilmesine gerek duyulmadı.

Belirli bir nesne üzerinde bir tür görsel yol haritası görevi görerek bir dizi koordinat oluşturan Yoğun Nesne Ağları (DON) adlı sistem, robotik elin öğeleri daha iyi anlamasına ve seçmesine olanak tanıyor. En önemlisi de benzer bir yığın arasından belirli bir nesneyi tekrar seçmesine izin veriyor. Örneğin, robotun bir ayakkabının bağcığını kavraması için kullanılan DON sayesinde robot, daha önce hiç ‘görmediği’ bir ayakkabıya bakarak daha önce seçtiği bağcığı başarılı bir şekilde tutabiliyor.

Sistem henüz gerçek dünyada kullanıma hazır olmasa da yaygın olarak kullanılması için ekibin sistemi gerçek bir robota aktarması gerekiyor. Algoritma üzerindeki çalışmalarına hala devam eden araştırmacılar, örneğin, tenis topu ve elma gibi pek çok küçük nesneyi sistemin neredeyse %100 başarı oranıyla yeniden seçmesini sağlayabiliyor. Ancak tornavida ve makas gibi araçlar şimdilik sistem için daha zorlayıcı oluyor. Bu tür nesnelerde sistemin başarı oranı ise %30 seviyelerinde kalıyor.

Yine de sistemin potansiyeli oldukça umut vadediyor. Öyle ki ekip, bir nesneyi nasıl kavrayacağını ve örneğin, bir masayı temizlemek gibi daha nihai bir hedefle robotik eli nasıl hareket ettireceğini öğrenmek gibi belirli görevler için sistemi daha da geliştirmeyi umuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu