GÜNDEM

Mars’ta sıvı su akışına dair kanıtlar bulundu

Araştırmacılar yeni bulguların, suyun Mars’ta aralıklı olarak aktığına dair en güçlü kanıtı sağladığını söyledi.

Bilim insanları, Mars’ta su akışı olabileceğini öne süren yeni kanıtlar keşfetti. Cambridge Üniversitesi liderliğindeki çalışma, Mars’ın güney kutup buzulunun altında sıvı su olduğuna dair radar dışındaki verileri kullanan ilk bağımsız kanıtı sağlıyor.

Nantes Üniversitesi ve Dublin Üniversitesi’ndeki bilim insanlarını da içeren uluslararası araştırma ekibi, buz başlığının üst yüzeyindeki şeklin uzay aracı lazer-altimetre ölçümlerini kullandı. Daha sonra bu modellerin, buz örtüsünün altındaki bir su kütlesinin yüzeyi nasıl etkileyeceği konusunda bilgisayar modeli tahminleriyle eşleştiğini gösterdiler. Mars’ın her iki kutbunda da Dünya gibi, Grönland Buz Levhası’nın toplam hacmine kabaca eşdeğer olan kalın su buzulları bulunuyor.

Bununla birlikte, büyük buzul altı gölleri ve su kanalları bulunan Dünya’nın buz tabakalarının aksine, Mars’ın kutup buzullarının soğuk iklimi nedeniyle ana kayalarına kadar katı bir şekilde donmuş olduğu düşünülüyordu. Ancak yeni topografik kanıtların, bilgisayar modelindeki sonuçların ve radar verilerinin birleşimi, bugün Mars’ta en az bir buzul altı sıvı su alanının var olduğunu ve suyu korumak için Mars’ın hala jeotermal olarak aktif olması gerektiğini çok daha olası kılıyor.

Ekip ayrıca, NASA’nın Mars Global Surveyor uydusundan, Mars’ın güney kutup buzulunun radar sinyalinin tanımlandığı kısmının yüzey topografyasının verilerini incelemek için çok çeşitli teknikler kullandı. Analizleri, her ikisi de çevreleyen buz yüzeyinden birkaç metre sapan bir çöküntü ve buna karşılık gelen yükseltilmiş bir alan içeren 10-15 kilometre uzunluğunda bir yüzey dalgalanmasını ortaya çıkardı. Araştırmacılar daha sonra, buz yüzeyinde gözlemlenen dalgalanmanın yataktaki sıvı su ile açıklanıp açıklanamayacağını test ettiler ve Mars’ın belirli koşullarına uyarlanmış buz akışının bilgisayar simülasyonlarını çalıştırdılar.

Sonrasında, suyun buzun kaymasına ve hızlanmasına izin vereceği simüle edilmiş buz tabakası yatağına azaltılmış bir yatak sürtünmesi parçası yerleştirdiler. Bilgisayar modelinin ürettiği dalgalanma ile gerçek uzay aracı gözlemleri arasındaki benzerlik ve daha önceki buz nüfuz eden radar kanıtları, Mars’ın güney kutup buzulunun altında bir sıvı su birikimi olduğunu gösteriyor. Bulgular ayrıca, suyu sıvı halde tutmak ve gereken gelişmiş jeotermal ısıtmayı sağlamak için gezegenin yeraltında manyetik aktivitenin nispeten yakın zamanda meydana geldiğini de gösteriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu