GÜNDEM

Lazerle pişirilmiş 3D baskılı bir tavuk, akşam yemeğiniz olabilir mi?

Bilim insanları katmanlarını 3D baskıyla yazdırarak lezzetli bir tavuk elde etmek için lazerle pişirme yöntemi kullandı.

Dijital bir şefin, sizin için akşam yemeğinde 3D baskılı bir yemek pişirdiğini hayal edin. Columbia Üniversitesi’ndeki mühendisler bu hayali gerçeğe dönüştürmeye oldukça yakın görünüyor. NPJ gıda bilimi dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir makaleye göre araştırmacılar, tavuk katmanlarını 3D baskıyla yazdırarak lazerle pişirmeyi test etti.

Araştırma ekibinin lideri Coauthor Hob Lipson, 2007 yılında pasta kreması, çikolata, işlenmiş peynir ve fıstık ezmesi ile 3D çok malzemeli yenilebilir nesneleri Fab@Home kişisel üretim sistemini kullanarak ilk kez gıda maddelerinin 3D baskısını sundu. Ancak, gıda katmanlarını aynı anda basabilen ve pişirebilen ticari cihazlar henüz mevcut değil. Bununla birlikte, lazerle nasıl yemek pişirileceğini araştıran bazı çalışmalar yapıldı ve Lipson’un ekibi bu çalışmaların daha fazla araştırma için umut verici olabileceğini düşünüyor.

Çalışmada yazıcıların milimetrik doğrulukta bileşenler üretebilmesine rağmen aynı doğruluk derecesine sahip bir ısıtma yöntemi olmadığı vurgulanıyor. Pişirme yöntemi, birçok gıdanın beslenmesi, aroması ve doku gelişimi için önemli olduğundan, bu özelliklerin tam olarak kontrol edilmesi amacıyla lazer kullanarak yeni bir yöntem geliştirildi. Birincil ısıtma kaynağı olarak mavi bir diyot lazeri (5-10 W) kullanan mühendisler, karşılaştırma için yakın ve orta kızılötesi lazerlerin yanı sıra, geleneksel bir fırınla da deneyler yaptı.

Araştırma ekibi çalışmalarına marketten çiğ tavuk göğsü satın alarak başladılar ve ardından pürüzsüz ve homojen bir doku elde etmek için bir mutfak robotunda püre haline getirdiler. Tavuğun herhangi bir tendonunu çıkarıp tıkanmayı önlemek için numuneleri 3D enjeksiyon kalıplarına yeniden paketlemeden önce soğuttular. Daha sonra yüksek güçlü bir diyot lazeri, bir dizi ayna galvanometresi (ışık ışınlarının kırınımı ile elektrik akımını algılayan cihazlar), özel bir 3D baskı montajı, bir lazer kalkanı ve 3D baskılı ocak için çıkarılabilir bir tepsi kullandılar.

İlk lazerle pişirme esnasında, lazer diyotu 3D baskılı armatürlere yerleştiren araştırmacılar, daha sonrasında deneyler ilerledikçe lazerin ekstrüzyon mekanizmasının başına dik olarak yerleştirildiği bir kuruluma geçtiler. Bu kurulum, malzemelerin aynı makinede yazdırılmasına ve pişirilmesine olanak sağlıyor. Ekip, 3D baskılı tavuğu plastik kaplara kapattıktan sonra da pişirmeyi denediler. Ekip, paketlenmiş tavuğun yüzeyini ızgara izlerini anımsatan bir desenle bile kahverengileştirdi.

Sonuç olarak lazerle pişirilmiş tavuk, geleneksel olarak pişirilmiş tavuğa göre iki kat daha fazla nem barındırdı ve benzer lezzetleri korurken hacim olarak da yarı yarıya küçüldü. Ancak farklı lazer türleri farklı sonuçlar veriyor. Mavi lazerin tavuğun içinde, yüzeyin altında pişirmek için ideal olduğu kanıtlanırken, kızılötesi lazerin ise kızartma ve esmerleşme için yüzey seviyesinde daha iyi olduğu belirtiliyor. Plastik paketlerdeki tavuklara gelince, mavi lazerin hafif bir esmerleşme sağladığı görülüyor ancak yakın kızılötesi lazer, tavuğu paket boyunca esmerleştirmede daha etkili oluyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu