GÜNDEM

Korunmuş dinozor embriyosu, modern kuşlarla olan bağlantılarına ışık tutuyor

Bilim insanları embriyonun, elementlere ve leş yiyicilere maruz kalmadan bir çamur kayması tarafından korunarak fosilleştiğine inanıyor.

Yeni bir araştırmaya göre, fosilleşmiş bir dinozor yumurtasının içinde bulunan 66 ila 72 milyon yıllık bir embriyo, modern kuşların davranışları ile dinozorlar arasındaki bağlantıya yeni bir ışık tutuyor. ‘Bebek Yingliang’ olarak adlandırılan embriyo, Çin’in güneyindeki Ganzhou’nun Geç Kretase kayalarında keşfedildi. Ayrıca fosilin dişsiz bir theropod dinozoruna veya oviraptorosaur’a ait olduğu düşünülüyor. Şimdiye kadar bulunan en eksiksiz dinozor embriyoları arasında yer alan fosil, dinozorların yumurtadan çıkmaya yakın kuş benzeri duruşlar geliştirdiğini öne sürüyor.

Bebek Yingliang’ın baştan kuyruğa yaklaşık 27 cm uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor ve 17 cm uzunluğunda bir yumurtanın içinde bulunuyor. Örnek, onlarca yıldır depoda unutulan birkaç yumurta fosilinden biriyken araştırma ekibi, içinde saklı olan embriyoyu ortaya çıkarmak için Bebek Yingliang’ın yumurta kabuğunun bir kısmını kazıdı. Çalışmalardan sonra bu eşsiz fosil, Yingliang Taş Doğa Tarihi Müzesi’ne gönderildi.

Modern kuşlarda bu tür duruşlar, merkezi sinir sistemi tarafından kontrol edilen ve yumurtadan çıkmak için yaptıkları davranışlarla ilgilidir. Araştırmacılar, yumurta ve embriyo üzerinde çalıştıktan sonra, daha önce kuşlara özgü olduğu düşünülen bu tür kuluçka öncesi davranışların, kuş olmayan theropodlardan kaynaklanmış olabileceğine inanıyorlar. Öyle ki ekip, bebek Yingliang’ı diğer theropodların, uzun boyunlu sauropod dinozorların ve kuşların embriyolarıyla karşılaştırarak, kuşlara özgü olduğu düşünülen kıvırma davranışının ilk olarak onlarca veya yüz milyonlarca yıl önce theropod dinozorlarda evrimleştiğini öne sürüyor. Ayrıca embriyo fosillerinin ek keşifleri, çalışmalarda bu hipotezi daha fazla test etmek için kullanılacak.

Araştırma ekibinin üyesi Edinburgh Üniversitesi’nden Prof. Steve Brusatte, yumurtanın içindeki dinozor embriyosunun şimdiye kadar gördüğü en güzel fosillerden biri olduğunu söyledi. Brusatte bu embriyonun, yumurtasına kıvrılmış bir yavru kuşa benzediğini de belirtti. Aynı zamanda fosilin, günümüz kuşlarının birçok özelliğinin ilk olarak dinozor atalarında evrimleştiğinin bir kanıtı olduğunu da ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu