Seyahat

“Kiralama sektörü”nü büyüten en önemli faktör: Sigorta

Değişen tatil alışkanlıklarıyla oraya çıkan “kiralama sektörü”nde ev sahiplerinin, konuklarını ve evlerini “kiralama sigortası” ile koruması gerekiyor.

Pandemi nedeniyle artan mahremiyet, güvenilirlik ve uygun fiyat talebi, gezginlik kavramını değiştirmeye devam ediyor. Ulaşım şekli, rezerve edilen konaklama türü ve seçilen konaklama süresi açısından, ikinci eve sahip olanlar için bu durum yeni bir iş sektörünü ortaya çıkarıyor. Ev sahipleri de varlıklarını kiralama şeklini değiştirmeye başlıyor. Ancak bu tatil anlayışının daha fazla teşvik edilmesi için ev sahiplerinin, müşterilerini özel kiralama sigortası çözümleri ve misafir taraması ile koruması gerekiyor.

Bu bakış açısındaki değişim, kiralık yazlık pazarının, gezginlerin evlere yönelik mevcut yüksek talebine nasıl hizmet edeceğinin bir anahtarı olarak görülüyor. Sektörün büyümesi ve diğer konaklama seçenekleriyle aynı seviyede rekabet etmeye devam etmesi için de yüksek kaliteli mülklere arz kabul görüyor.

Ev sahiplerinin yeni bakış açısı

Tüketimde olduğu gibi tatil alışkanlıkları da değiştikçe ev sahipleri, mülklerinden en iyi şekilde nasıl yararlanabilecekleri konusunda daha yaratıcı düşünmeye başlıyor. İkinci evlerine sahip olmaya daha açık bir yaklaşım sergileyenler diğer evlerini tatil için kiralamayı tercih ediyor. Diğerleri ise daha esnek ve uzaktan çalışma biçiminin parçası olarak, uzaktayken de ekstra gelir elde etmek amacıyla birincil evlerini dahi kiralıyorlar. Bir emlak sitesinin yaptığı anket, ev sahiplerinin %32’sinin mülklerinden ek gelir elde etmek için farklı yaklaşımları denediğini gösteriyor.

Peki mülk sahipleri, daha fazla insana evlerini kiralamak ve sektörde ihtiyaç duyulan arzı artırmak için konuklarına nasıl güven duyabilir? İlk olarak ev sahipleri, internet üzerinden tanıştığı misafirlerine evini açma konusundaki endişelerini hafifletebilir. Bu endişeler ise mülk sahibine doğru ve kişiye özel sigorta seçeneklerinin yanı sıra, kapsamlı bir misafir tarama çözümü sunarak da giderilebilir.

Bu ihtiyaca yanıt vermeye hazır olan sigorta sektörü, gezgincilerin yeni tatil anlayışlarına yetişiyor ve bu sayede, ev sahiplerinin tutumları değişiyor. Ancak, çoğu sigorta çözümü geride kalıyor ve şu anda bu değişimleri yansıtmak için ihtiyaç duyulan özel korumayı sağlayan politikalar sunmuyor. Öyle ki hem ev sahiplerinin hem de misafirlerin her yerde doğru teknoloji destekli çözümlerle karşılaşması oldukça önemli hale geliyor. Bu nedenle mülkiyet yöneticilerinin misafirlerine daha başarılı portföyler sunması gerekiyor.

Doğru teminat olmadığında, ev sahipleri yapılan her rezervasyonda varlıklarını tekrar tekrar riske atıyor. Mevcut sigorta poliçelerini kontrol etmedikleri için de evlerini kısa vadeli olarak kiralarken sigorta kapsamında olmadığını sonradan öğreniyorlar. Bu da hem keyifsiz hem de maliyetli durumlara neden oluyor. Örneğin, mülk sahibinin kazandığı ekstra gelirden bağımsız olarak, evini tekrar kiralaması da engellenebiliyor.

Rezervasyon deneyiminin diğer tarafında, konuklardan hasar depozitosu yerine sabit bir ücret ödemelerini istemek, işlerin ters gittiği durumlarda ev sahibiyle olan tüm anlaşmazlıkları ortadan kaldırabilir. Ayrıca, rezervasyon sırasında doğru sigortaya sahip olmak, işletme sahibinin profesyonel bir işletmeci olduğunu, yüksek düzeyde konukseverlik ve müşteri hizmeti sunduğunu kanıtlarken anlaşmayı da kolaylaştırabilir.

Gelecekteki fırsatlar

Kiralık yazlık sektöründeki talep artmaya devam ederken, sigorta piyasasının da bu yeni risk kategorisine yanıt vermesi ve uzman çözümler sunması gerekecek. Artık sektör için ev sahiplerinin bu talepten yararlanmaları ve varlıklarını güvenli bir şekilde kiralamaları önemli hale geliyor. Ayrıca mülk yöneticilerinin envanterlerini kaliteli tedarikle büyütmeleri, misafirler için unutulmaz seyahat deneyimleri yaşatmaları ve sigorta şirketlerinin teknoloji destekli çözümler geliştirmesi için büyük bir fırsat sunuluyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu