GÜNDEM

Kara delikler birbirine çarparak uzay ve zamanı çarpıtabilir

Yeni bir çalışma, süper kütleli iki büyük kara deliğin 10.000 yıl içinde evrende dalgalanmalar gönderecek bir çarpışmada birleşeceğini ortaya koydu.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden (CalTech) bir grup gökbilimci tarafından yürütülen yeni bir araştırma, uzayda yaklaşık 9 milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan iki devasa kara deliğin iki yılda bir birbirlerinin etrafında döndüğünü keşfetti. Süper kütleli kara deliklerin her biri güneşten on milyonlarca kez daha büyük bir kütleye sahip. Araştırmacılar, bu iki kara deliğin yaklaşık 10.000 yıl sonra uzay ve zamanın materyalleri boyunca yerçekimi dalgaları gönderecek kadar yoğun bir çarpışma yaşayacağını söyledi.

Araştırmacılar, galaksi birleşmelerinin olağandışı olmamasına rağmen, gerçek birleşme sürecinde çekirdeklerinde süper kütleli kara delikler (SMBH’ler) bulunan iki galaksinin nispeten az sayıda örneğinin görüldüğünü belirtti. Ayrıca, süper kütleli bir kara delik tarafından desteklenen, oldukça parlak ve aktif bir galaktik çekirdek olan kuasar olarak bilinen enerji dolu bir nesnede iki cismi keşfettiler.

Çalışmada, PKS 2131-021 olarak adlandırılan kuasar, jetini Dünya’ya doğru çeken blazarlar adı verilen bir kuasar alt sınıfına ait. CalTech’e göre, bazı kuasarların süper kütleli kara delikleri de ışık hızına yakın bir hızda jet fırlatıyor. Araştırmacılar, 45 yılı aşkın bir süredir gözlemlenen PKS 2131-021’in, birleşmenin bir sonucu olabilecek bir çift süper kütleli kara deliğe sahip ikinci tanımlanmış kuasar olduğunu öne sürüyor. Tanımlanan ilk kuasar OJ 287 olarak adlandırılıyor ve her 9 yılda bir birbirinden uzaklaşan ve birbirini çevreleyen iki kara deliğe sahip.

İki süper kütleli kara delikler tipik olarak, galaksiler bir araya geldiğinde yeni birleşik galaksinin merkezi yönünde çekilir ve nihayetinde oldukça büyük bir kara delik oluşturarak birleşir. Kara delikler birleşirken kütlesel güçleri, yerçekimi dalgalarıyla evrenin dokusunu bozar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu