GÜNDEM

Kahve üretimine “sürdürülebilir” yaklaşım

Laboratuvarda yetiştirilen kahve ile küresel kahve üretiminin karşı karşıya olduğu sürdürülebilirlik zorlukları çözüme kavuşabilir.

Finlandiya VTT Teknik Araştırma Merkezi’ndeki bilim insanları, dünyanın ilk laboratuvarda yetiştirilen kahvesini başarıyla geliştirdiler. Ortaya çıkan ürün, tat ve koku açısından genel olarak normal kahveye benzer. Ancak kahve tutkunlarını tatmin eden tam tat ve koku nüanslarını elde etmek için daha fazla geliştirmeler gerekebilir.

Laboratuvar ürünü kahvede, et veya süt ürünleri gibi diğer hücresel tarım ürünleriyle aynı prensip kullanıldı. Kahve hücre hatları oluşturulduktan sonra, biyokütle ürettikleri bir biyoreaktöre yerleştirildi. Burada, yine laboratuvarda yetiştirilen et yaratma sürecine benzer şekilde, büyüme ortamı ile beslendiler.

Kahve; su ve çay kadar popüler olmamasına rağmen, dünyanın en çok tüketilen içeceklerinden birisi. Ek olarak, kahve talebinin 2050 yılına kadar üç katına çıkacağı tahmin ediliyor. Ancak, kahvenin şu anda üretildiği şekilde arzın bu artışa ayak uydurabilmesi olası değil. Uluslararası Kahve Örgütü, arzın 2021’de dünya talebini zar zor karşılayacağını tahmin ediyor. Laboratuvarda yetiştirilen ete göre daha basit olan yöntem ise daha ucuz olduğu için maliyet engelinin de üstesinden geliyor.

Tedarik sorunlarına ek olarak, kahve üretimi de birçok sürdürülebilirlik sorunuyla karşı karşıya. Kahve talebi küresel olarak arttıkça, talebi karşılamak adına kahve yetiştirmek için daha fazla arazi gerekiyor. Bu da genellikle hassas yağmur ormanlarında ormansızlaşmaya yol açıyor. Ayrıca, kahve fiyatlarındaki değişkenlik, kahve çiftçilerinin geçim kaynaklarını riske atarken iklim değişikliği sebebiyle bazı bölgeleri kahve yetiştirmeye imkansız hale getirebiliyor.

Laboratuvarda yetiştirilen kahve, tüketici tercihlerini tatmin ederken aynı zamanda yeterince düşük bir fiyata üretilebilirse, hem küresel tedarik sorunlarına hem de kahve üretiminin karşılaştığı sürdürülebilirlik zorluklarına çözüm sunabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu