GÜNDEM

JPMorgan küresel toparlanma için 2022’yi işaret ediyor

JPMorgan gelecek yılda yeni aşıların, tedavilerin, küresel hareketliliğin geri dönüşü ve tüketici taleplerinin artmasıyla güçlü bir iyileşme bekliyor.

Amerikan yatırım bankası ve finansal hizmetler şirketi JPMorgan, yaklaşık iki yıldır süren COVID-19 kaynaklı sağlık krizinin neden olduğu ekonomik problemlerin, 2022 yılında tamamen iyileşeceğini tahmin ediyor. JPMorgan’ın küresel piyasalar baş stratejisti Marko Kolanoviç, 2022’nin tam bir küresel toparlanma, pandeminin sonu ve COVID-19 salgını öncesindeki normal koşullara dönüş yılı olacağını söylüyor.

Amerika’nın en büyük bankası, sağlık alanında ilerlemenin ekonomide, küresel hareketliliğin geri dönüşü ve tüketiciler ve işletmeler tarafından yapılan güçlü harcamalarla damgasını vuran “güçlü” bir toparlanmaya yol açmasını bekliyor. Ayrıca JPMorgan, daha yavaş bir hızda da olsa, borsa için devam eden bir büyüme de öngörüyor. Bununla birlikte banka, S&P 500 için mevcut seviyelere göre %8 artışla 5.050 yıl sonu hedefi belirledi.

Kolanoviç, 2021 yılında dünyanın dört bir yanındaki ekonomilerin toparlanma ve yeniden açılma yönünde büyük ilerleme kaydettiğini ancak iyileşmenin düzensiz, eksik ve genellikle yeni virüs salgınları ve korkularıyla kesintiye uğradığı için yapılacak bir sürü şey olduğunu dile getiriyor.

JPMorgan, aşılara, doğal bağışıklığa ve sağlık kısıtlamalarına rağmen, COVID-19’un insanlar üzerindeki etkisinin bu yıl geçen yıldan daha fazla olduğunu kaydetti. Ancak, merkez bankalarından gelen kolay para politikalarının çözülmesi de dahil olmak üzere önümüzde engeller olduğu konusunda da uyarıyor. Kolanoviç, iyileşme seyri devam ederken, piyasaların daha sıkı parasal koşullara uyum sağlamaya başlayacağını, bu durumun da muhtemelen değişken bir süreç yaratacağını belirtti. Aynı zamanda bu değişimin Nasdaq gibi zengin değerli pazarlar için bir “rüzgar” olacağını da sözlerine ekledi.

JPMorgan tarafından tanımlanan diğer riskler arasında Avrupa ve Asya’daki jeopolitik gerilimler, yüksek enflasyon etrafındaki belirsizlikler ve yaklaşan bir enerji krizi de yer alıyor. Citigroup geçtiğimiz günlerde ABD petrol fiyatlarının gelecek yılın dördüncü çeyreğinde varil başına ortalama sadece 59 dolar olacağını tahmin ederken, JPMorgan enerji konusunda yükselişin devam edeceğini söyledi. Aynı zamanda ham petrolün 2022’nin sonunda varil başına 86 dolar olacağını ve dünyanın referans noktası olan Brent’in 90 dolar seviyesinde olmasını beklediğini de ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu