GÜNDEM

İtalyan mafya firarisi, Google Haritalar sayesinde yakalandı

İtalyan polisi Google Haritalar uygulamasının yardımıyla yaklaşık 20 yıldır kaçak olan üst düzey bir mafya kaçakçısını yakaladı.

İtalya’nın en çok aranan faillerinden biri olan hüküm giymiş Gioacchino Gammino, Madrid yakınlarındaki Galapagar kasabasında tutuklandı. Sicilya polisi, 61 yaşındaki Gammino’yu ararken çeşitli soruşturmalar yürüterek, 2014’te Avrupa genelinde bir tutuklama emri çıkardı. Gammino, İspanya’ya kadar takip edildi ancak yerini tam olarak belirlemeye yardımcı olan Google Haritalar uygulaması oldu.

Google Haritalar üzerinden erişilebilen navigasyon aracı, Galapagar’daki bir meyve ve sebze dükkanının dışında sohbet eden iki adamın görüntüsünü yakalamıştı. Görüntü, yürütülen soruşturmada kilit bir rol oynadı. İtalyan Polisi’nin Mafyayla Mücadele Birimi (DIA) Müdür Yardımcısı Nicola Altiero, fotoğrafın geleneksel yöntemlerle geliştirdikleri soruşturma için kimlik doğrulamasına yardımcı olduğunu söyledi.

Stidda adlı bir Sicilyalı mafya grubunun üyesi olan Gammino, 2002 yılında Roma’daki Rebibbia hapishanesinden kaçmıştı ve 2003’te birkaç yıl önce işlediği bir cinayetten ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Altiero, Gammino’nun şu anda İspanya’da gözaltında olduğunu ve onu Şubat ayı sonuna kadar İtalya’ya geri getirmeyi umduklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu