GÜNDEM

İşe alım süreçlerinde “önyargı” faktörü

131 ülkeyi kapsayan bir ankete göre, teknoloji işe alım uzmanlarının çoğu işe alım sürecinde önyargının hakim olduğuna inanıyor.

Teknoloji sektörü, çalışanlar arasındaki çeşitlilik eksikliği nedeniyle uzun zamandır eleştirilerin ilgi odağı konumunda bulunuyor. 2014 yılında, bazı büyük teknoloji şirketleri bu boşluğu kabul etti ve iş gücündeki çeşitliliği artıracaklarını söyledi. O dönemlerde, Meta’daki küresel teknoloji iş gücünün %85’i erkeklerden oluşuyordu ve şirketin ABD teknoloji çalışanlarının sadece %1’i siyahiydi. Meta’nın 2021 çeşitlilik raporunda ise kadınların küresel teknoloji iş gücündeki varlığı toplam rakamın yaklaşık %24,8’ini oluşturuyor ve ABD’deki teknoloji çalışanları arasındaki siyahi insanların sayısı da minimum artarak %3,1’e yükseldi.

Teknoloji devlerinin değişim vaatlerine rağmen sorunlar hala devam ediyor. Aralık 2020’de, birkaç siyahi kadın endüstri liderinden biri olan Timnit Gebru, yapay zeka (AI) sistemlerindeki önyargı konusunda çığır açan bir makaleyi geri çekmeyi reddettiği için Google’dan kovulmuştu. Geçtiğimiz yıl ise ABD Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu, Microsoft tarafından satın alınma sürecinde olan Activision Blizzard’ın cinsel taciz şikayetleriyle ilgili düzeltici ve önleyici tedbirler almadığını tespit etti. Oyun şirketine karşı açılan dava, yaygın cinsel taciz ve işyeri ayrımcılığı olduğunu söyledi.

Bir aday değerlendirme platformu olan CoderPad tarafından yapılan yaklaşık 4.000 işe alım görevlisi de dahil olmak üzere 14.000 teknoloji çalışanının yanıt verdiği araştırma ise teknoloji işe alımlarında adaletli davranılmadığını ortaya koydu. CoderPad tarafından ankete katılan işe alım görevlilerinin önyargılarını azaltmaya yardımcı olmak için işe alım sürecinde beceri temelli bir değerlendirmeye geçmek, en çok tercih edilen seçenekti ve katılımcıların %42’si şirketlerinin bunu yapmaya başladığını söylüyor. Eşit ücret uygulamak ve proaktif olarak farklı adaylar bulmak, işe alım görevlileri tarafından seçilen diğer en popüler çözümlerdi.

Ankete katılan şirketlerin çoğu, başlangıç düzeyindeki çeşitli teknoloji çalışanlarını işe almakta zorlandıklarını ortaya koydu. Genç düzeyde daha fazla çeşitlilik elde etmek için şirketler, yetenek havuzlarını genişletmek için aktif olarak çalışmalı, rollerini daha geniş bir yelpazede insanlara tanıtmalı ve onları uygulamaya teşvik etmelidir. Ayrıca, iş başında eğitimin artırılması ve şirketlerin çalışanlar için bilinçsiz önyargı atölyeleri düzenlemesi de çözüm için bir diğer adım olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu