GÜNDEM

iPhone 14 Pro’lar delikli ekran tasarımına sahip olabilir

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, iPhone 14 serisini tasarım değişikliğine giderek piyasaya sürebilir.

iPhone 13 serisi henüz yeni piyasaya sürülmüştü ki sadece bir hafta sonra, ilerideki iPhone’ların nasıl olabileceğine dair söylentiler başladı. Tahminler Apple’ın 2022’de çeşitli yeni modeller piyasaya süreceği yönünde.

Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, 2022’nin ilk yarısında 5G destekli yeni bir iPhone SE çıkaracak. Kuo, Apple’ın yılın ikinci yarısında “delikli ekran (çentik alanı tasarımının yerini alıyor) ve 48MP geniş kamera ile donatılmış iki yeni üst düzey model” ile devam edeceğini iddia ediyor.

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max olarak adlandırılması beklenen iki yeni telefon, Apple’ın 2022 serisinde delikli ekrana sahip tek telefonu olacak. Delikli ekran, amiral gemilerinden alt uç cihazlara kadar çok çeşitli Android telefonlarda standart bir özellik haline gelirken, Apple iPhone 13 serisinde dahi ekranın üst kısmında eski çentik tasarımına devam etti.

Kuo, yeni iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max ile birlikte sonbaharda “yeni ve daha uygun fiyatlı” 6,7 inçlik bir standart iPhone 14’ün de piyasaya sürüleceğini tahmin ediyor.

Önceki tahminlerine atıfta bulunan Kuo, artık iPhone 14 serisinin bir ekran içi Touch ID içereceğine inanmıyor. Android telefonlarda bulunan ve henüz Apple ürünlerine geçmemiş olan bir diğer özelliğin, 2023 model iPhone’larda yer alacağını düşünüyor. Bu özellik ile kullanıcılar, ekrana gömülü bir sensör aracılığıyla parmak izlerini taraya telefonlarına erişebiliyor.

Kuo’nun önceki tahminlerinden bir diğeri de katlanabilir bir iPhone. Öngörüsünü daha önce 2023 için belirten Kuo, tahminini 2024 olarak revize etti. Katlanabilir iPhone’un önceki tahminlerde yer alan özellikleri ise 3.200 x 1.800 piksel çözünürlüğe sahip 8 inç QHD+ esnek OLED ekrana sahip bir cihazı içeriyor.

Hem ekran içi parmak izi hem de katlanabilir iPhone’un piyasaya sunulmasındaki gecikmenin, beklenenden daha yavaş ilerlemesinin sebep olduğu söyleniyor. Kuo, her iki yeniliğin gecikmesinin, “2022 ve 2023’te iPhone gönderilerine zarar vereceğini” belirtiyor.

Apple için buradaki risk, her iki teknoloji için de gemiyi kaçırabilmesi. Ekran içi parmak izi kontrolü, Android cihazlarda yıllardır olan bir şey. Bu nedenle, Apple dışındaki tüketiciler artık bu özelliği tercih ediyor. Katlanabilir telefonlar ise daha yeni bir teknoloji ancak akıllı telefon sektörünün bir sonraki büyük adımı olacağı tahmin ediliyor. Samsung zaten birden fazla katlanabilir telefon piyasaya sürdü ve Çinli telefon üreticileri de kendi cihazlarını piyasaya sürüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu