GÜNDEM

İnsanlardan yardım almadan ameliyat yapan robot!

Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları tarafından tasarlanan robot, hayvanlar üzerinde gerçekleştirdiği ameliyatta insanlardan daha başarılı oldu.

Akıllı Doku Otonom Robotu (Star), hayvanlar üzerinde bağırsağın iki ucunu birleştirmeyi içeren laparoskopik ameliyatı gerçekleştirdi. Bilim insanlarına göre robot, yüksek düzeyde hassasiyet ve tekrarlayan hareketler gerektiren prosedürde mükemmel iş çıkardı. Johns Hopkins Üniversitesi’nden kıdemli yazar Dr Axel Krieger, prosedürün bir robotun ilk kez insan yardımı olmadan laparoskopik cerrahi gerçekleştirdiğini söyledi. Araştırmacılar bu çalışmanın, benzer robotik sistemler tarafından insanlar üzerinde tam otomatik operasyonlar yapılmasına yardımcı olabileceğini umuyorlar.

Uzmanlar, bağırsağın iki ucunun birleştirilmesinin gastrointestinal cerrahideki tartışmasız en zorlu adım olduğunu ve cerrahın dikişlerinin yüksek doğruluk ve tutarlılıkla uygulamasını gerektirdiğini söylüyor. En ufak bir el titremesi veya yanlış yerleştirilmiş dikiş, hasta için feci komplikasyonlara neden olabilecek bir sızıntıya sebebiyet verebilir. Johns Hopkins Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Krieger, Star’ın prosedürü dört hayvan üzerinde gerçekleştirdiğini ve aynı prosedürü uygulayan insanlardan çok daha iyi sonuçlar verdiğini söyledi. Krieger bu nedenle bulguların, cerrahideki en karmaşık ve hassas görevlerden birini otomatikleştireceklerini gösterdiğini belirtti.

Robotların yumuşak doku cerrahisi gerçekleştirmesi, öngörülemez olduğu için özellikle zordur ve onları beklenmedik engellerin üstesinden gelmek için hızla adapte olmaya zorlar. Çalışma, Star’da tıpkı bir insan cerrahın yapacağı gibi cerrahi planı gerçek zamanlı olarak ayarlayabilen yeni bir kontrol sistemi ortaya koyuyor. Dr Krieger, Star’ı benzersiz kılan şeyin, tıpkı insan cerrahlar gibi cerrahi planı gerçek zamanlı olarak ayarlayabilen ve uygulayabilen yeni bir kontrol sistemine sahip olması olduğunu dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu