GÜNDEM

İnsanlar metaverse’de günde en az bir saat geçirecek

2026 yılına kadar insanların %25’inin iş, alışveriş, eğitim ve eğlence için metaverse’de günde en az bir saat geçireceğini söylüyor.

Veri ve analist firması Gartner, 2026 yılına kadar insanların %25’inin iş, alışveriş, eğitim ve eğlence için metaverse’de günde en az bir saat geçireceğini açıkladı. Gartner araştırma başkan yardımcısı Marty Resnick, kullanıcıların hayatlarını dijital dünyalarda tekrar etmeleri için çalışmaların şimdiden başladığını söyledi. Sanal sınıflara katılmaktan dijital arazi satın almaya ve sanal evler inşa etmeye kadar birçok faaliyetin daha şimdilerde hayata geçirildiğini de belirtti. Resnick, nihayetinde teknoloji ve deneyimlerin birleştiği “metavernet”e geçileceğini de ekledi.

Gartner, bir metaverse’ü sanal olarak geliştirilmiş fiziksel ve dijital gerçekliğin birleşimi ile oluşturulan ortak bir sanal paylaşılan alan olarak tanımlıyor. Aynı zamanda kalıcı, gelişmiş sürükleyici deneyimlerin yanı sıra, cihazdan bağımsız ve birçok cihazdan erişilebilir bir dünya olduğunu da söylüyor.

Yeni teknolojilerin farkındalığının artış göstermesine rağmen Ocak 2022’de 324 tüketiciyle yapılan bir Gartner anketinde, yanıt verenlerin %35’i metaverse’ü hiç duymadığını belirtti. Ankete katılanların %58’i ise metaverse’ü duyduğunu ancak ne anlama geldiğini bilmediklerini veya meta veriyi anladıklarını ancak başka birine açıklamakta zorlandıklarını söyledi. Yanıt verenlerden sadece %6’sı metaverse hakkında bilgi sahibi olduklarını dile getirdi.

Öte yandan, bu teknolojinin gelişmesiyle birlikte şirketler, sanal ofislerdeki sürükleyici çalışma alanları aracılığıyla çalışanlarına daha iyi katılım, iş birliği ve bağlantı sağlayabilecek. Ayrıca, son zamanlarda popüler hale gelen sanal etkinlikler, daha fazla iş birlikçi ve sürükleyici ağ oluşturma fırsatları ve atölye çalışmaları da sunacak. Resnick, şirketlerin dijital bir işletmeden meta veri tabanlı bir işletmeye geçerek iş modellerini tamamen farklı bir şekilde genişletme ve geliştirme yeteneğine sahip olacaklarını söyledi. 2026 yılına kadar dünyadaki kuruluşların %30’unun metaverse için hazır ürün ve hizmetlere sahip olacağını düşündüğünü de belirtti.

Bununla birlikte Gartner, şirketlerin metaverse teknolojilerinin benimsemesini ve belirli bir meta veri deposuna yatırım yapma konusunda uyarıda bulundu. Yatırımların hangisinin uzun vadede uygulanabilir olacağını bilmek için henüz çok erken olduğunu belirten Gartner, şirketlerin rekabet içinde olmalarının metaverse için hazırlıklı olmasına bağlı olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu