GÜNDEM

İngiltere sosyal medya şirketlerini cezalandıracak!

İngiltere hükümeti, başkalarını internette kendilerine zarar vermeye teşvik etmeyi yasa dışı kılmayı amaçlıyor.

İngiltere hükümeti, insanları çevrimiçi ortamda kendilerine zarar vermeye teşvik eden platformları yasa dışı hale getirmeyi planlıyor. Çevrimiçi davranışları düzenleyen mevzuatın yenilenmesinin bir parçası olarak, bu tür materyalleri kaldıramayan sosyal medya şirketlerine para cezası kesilecek.

İntiharı teşvik etmenin yasadışı olduğu İngiltere’de, artık sosyal medya şirketlerinin daha geniş bir içerik yelpazesini engellemesi istenecek. Dijital Sekreter Michelle Donelan, sosyal medya şirketlerinin taciz edici ve yıkıcı davranışları yasalar uyarınca platformlarında yayınlamaya devam etmesine izin verdikleri için para cezalarıyla karşı karşıya kalacaklarını söyledi.

Önerilere göre, sosyal medya şirketleri, kullanıcıları kasıtlı olarak kendilerine zarar vermeye teşvik eden materyalleri ortadan kaldırmak ve kullanıcıların maruz kaldıkları materyalleri sınırlamak zorunda kalacak. Geçen hafta hükümet, yeni yasanın içlerinde görünmeye rıza göstermeyen birini gösteriyormuş gibi görünmesi için manipüle edilmiş müstehcen görüntülerin dağıtımını da yasaklayacağını söyledi.

Kendine zarar vermeyi teşvik eden kişilerin karşılaştığı cezai cezalar ve şirketlerin karşı karşıya kaldığı para cezaları da dahil olmak üzere en son tekliflerin tüm ayrıntıları, önümüzdeki ay yasa değişiklikleri kapsamında parlamentoya sunulduğunda gelecek. Çevrimiçi Güvenlik Yasa Tasarısı olarak bilinen bu tür cezaları içeren daha geniş yasa, Mayıs 2021’deki ilk taslağından bu yana parlamentodan yavaş geçti.

Önceki sürümler, “yasal ama zararlı” çevrimiçi materyalleri yasaklamayı amaçlayarak, tanımın çok belirsiz olduğunu ve aksi takdirde yasal davranışı keyfi olarak suç saymak için kullanılabileceğini söyleyen teknoloji şirketlerinden ve ifade özgürlüğü kampanyacılarından eleştiri aldı. Ancak yasa tasarısı, çocuklara ve ruh sağlığına yönelik hayır kurumları ile çevrimiçi ırkçı ve cinsiyetçi tacizi sınırlamaya çalışan kişiler tarafından güçlü bir şekilde desteklendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu